OSB’lere indirimli arsa

Atıl durumda bulunan parsellerin üretime kazandırılması amacıyla uygulanmaya başlanan “kısmen veya tamamen bedelsiz arsa tahsisi” yeni yatırımlara kapı aralayacak.

OSB’lere indirimli arsa

Sanayicinin uzun süredir beklediği düzenleme hayata geçiyor. Daha önce illere göre yapılan teşvik sistemi yerine, ilçe bazlı destek sistemine geçilmesiyle, her ildeki OSB’ler, bağlı bulundukları ilçenin gelişmişlik düzeyine göre belirlenen oranda bedelsiz arsa tahsisi uygulayabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, hem OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi hem de indirim oranları artırıldı. Buna göre yatırımcıya, 1’inci kademe ilçelerde indirimsiz, 2’nci kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 60, 3’üncü kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 80, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı kademe ilçelerde bulunan OSB’lerde yüzde 100 indirimli olarak arsa tahsis edilecek. Kısmen ya da bedelsiz arsa tahsisleri, OSB yönetimlerinin bu yönde karar alması durumunda uygulanabilecek.

BORÇTAN MAHSUP EDİLECEK

Uygulama, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kredisi kullanan hem de kullanmayan OSB’ler için geçerli olacak. Kredi kullanan OSB’lerdeki yeni yatırımcıların daha çok ilgi gösterdiği uygulamada, tahsis edilmemiş parseller en az on kişilik istihdam öngören yatırımlara girişen gerçek veya tüzel kişilere, tamamen veya kısmen bedelsiz olarak verilebilecek. Bu durumda tahsis edilen parselin değeri, Bakanlık tarafından OSB’ye verilen kredi geri ödemesinden mahsup edilecek. Bakanlık kredisi kullanmamış ya da kredi borcunu ödemiş olan OSB’ler de yetkili organlarının karar almaları hâlinde uygulamayı hataya geçirebilecek. Tahsis edilen parsel bedeli, OSB tüzel kişiliğine Bakanlık bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten ödenecek. Ödemeye esas parselin bedeli, Bakanlıkça her OSB için tespit edilecek metrekare fiyatı üzerinden hesaplanacak.

YÜZDE 88’İ YARARLANIYOR

Üretimin ve istihdamın artması amacını taşıyan, gelişmekte olan OSB’lerdeki boş parsellerin üretime kazandırılması için hayata geçirilen düzenleme, OSB’lerin büyük kısmını etkiliyor. Buna göre, Türkiye’deki toplam 326 OSB’nin yüzde 290’ı (yüzde 88) çeşitli arsa indirimlerinden veya bedelsiz tahsisten yararlanabilecek. Arsa tahsisi indiriminden, 1’inci kademedeki 36 OSB yararlanamayacak. Toplam 57 OSB yani, Türkiye’deki OSB’lerin yüzde 17’si katılımcısına bedelsiz arsa sunma imkânına sahip olacak. 126 OSB yüzde 60, 107 OSB ise yüzde 80 indirimle arsa tahsis edebilecek. Aynı ilde bulunan OSB’ler, bağlı bulundukları ilçenin indirim oranına göre uygulamadan yararlanacak.

BURSA’DAKİ DURUM

Bursa’da ise 1. kademedeki 8 OSB düzenlemeden yararlanamayacak, 2. ve 3. kademede bulunan 10 OSB bu düzenlemeden yararlanabilecek.

İşte o OSB’ler:

1. KADEME (İndirimsiz)

Akçalar OSB

Demirtaş OSB

Hasanağa OSB

İhtisas Deri OSB

Kayapa Islah OSB

Nilüfer OSB

Bursa OSB

Tekstil İhtisas OSB
 

2. KADEME (Yüzde 60)

Barakfakih Islah OSB

İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas OSB

İnegöl OSB

Kestel OSB

Yenice OSB

3. KADEME (Yüzde 80)

MKP Mermerciler İhtisas OSB

Mustafakemalpaşa OSB

Teknoloji OSB

Uludağ OSB

Yenişehir OSB

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49