Metal işçisi Bursa’da meydana indi

Türkiye'nin dört bir yanından on binlerce metal işçisi Bursa'da FSM Hastane alanında düzenlenen mitingde buluştu.

Metal işçisi Bursa’da meydana indi

Mitingde işçilere seslenen Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sert açıklamalar yaptı.

Kavlak'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

'SİZİN LİDERİNİZ OLMAK ONURDUR'

"Ferman patronunsa alanlar bizimdir dediniz meydanları doldurdunuz. Sizin lideriniz olmak onurdur. İnsan yerine konmayanlar, hor görülenler, emeklilikte yaşa takılanlar hoşgeldiniz. Bu büyük şölen yalnızca metal işçileri için değildir. İnsan yerine konmayan binler içindir. Emeği hor görülenlerin biz buradayız demesi içindir."

'FAZLADAN BİR ŞEY İSTEMEDİK'

İyi niyetle MESS ile masaya oturduk. 6 oturumda hakkımızı almak için görüştük. Fazladan hiçbir şey istemedik. Bizi anlamadılar görmezden geldiler. Kulakları sağır, gözleri kör. Bizi duymuyorlar, bizi görmüyorlar. Bu sektör ihracat rekorları kırıyor, kendinize gelin beyler. Biz ürettik biz kazandırdık. Size yüzde 6 zam yeter dediler. Yüksek Hakem'e gider enflasyonu bile alamazsınız dediler. Bizi açlıkla tehdit ettiler. Yahu insaf ayıptır günahtır yazıktır. Bu bacaları biz tüttürdük. Sizi biz şampiyon yaptık.

'YETMEZSE YÜZ BİNLERLE GELİRİZ'

Artık sabır taşı çatladı. Önce uyarı eylemi, kısa süreli iş durdurma yaptık. On binlerle alandayız, yetmezse yarın yüz binlerle geleceğiz yüz binlerle. Bizi duymayanlar duyana kadar... Direne direne kazanacağız.

'EYLEMSE EYLEM GREVSE GREV'

Geçen hafta bizi yine masaya çağırdılar. Umutlandık, oturduk. Tekliflerini dalga geçer gibi 2 puan artırdılar, alın size yüzde 8 dediler. Kazanılmış haklarımızı elimizden almak istediler. Size soruyorum bu dayatmaları kabul edecekmisiniz (hayır sesleri) Yarın sabah yeniden masaya oturacağız. Bize yine sefalet ücreti önerdikleri sürece o masada oturmayacağız. Eylemlerimize devam edeceğiz. Yine iş durduracağız. Çarşamba günü grev kararını aldık, günü geldiğinde uygulama kararını da alacağız. Eylemse eylem grevse grev.

'TÜİK ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPIYOR?'

MESS ısrarla enflasyondan söz ediyor. Biz TÜİK enflasyonunu tanımıyoruz, inanmıyoruz. Bizim enflasyonumuz sokakta, pazarda, mutfakta. Bu enflasyon rakamlarını icat edenler siz hiç pazara gidiyor musunuz? Resmi enflasyona göre sözleşme yapamayız, yapmayız. TÜİK yetkililerine sesleniyorum: Alışverişi nereden yapıyorsanız, bize de söyleyin, oradan yapalım. Enflasyon sepetine koyduğunuz tenis topunu yurt dışı tatilini rüyamızda bile görmüyoruz. Bizim karnımız ete ekmeğe aç, ama sizin yalanlarınıza tok!

'BU MÜCADELE TÜRK METAL'İN ONUR MÜCADELESİ'

Alınterimizin karşılığını istiyoruz. Bu ülkede insan gibi yaşamak istiyoruz, onurumuzla, gelecek kaygısı olmadan yaşamak istiyoruz. Üretmek kazanmak istiyoruz. Elbette kazanacağız. Bu mücadele Türk Metal'in onur mücadelesidir. Çözüm bizim nasırlı ellerimizde. Bu işi biz çözeceğiz, çözmeden de bu yoldan dönmeyeceğiz.

'GÖK KUBBEYİ BAŞINIZA YIKARIZ'

Patronlarımız ekonomi kötü diyorlar. İşimizi kutsal görürüz, ama enayi yerine konmayı kabul etmeyiz. Sabrederiz, ama sabrımızı taşırırlarsa işte böyle yollardan gelir, sel gibi akarız. Bugün geldlk, yarın daha fazla geliriz. Bizim sabrımızı zorlamayın, bizi hafife almayın. Bu meydanları size dar ederiz, bu gök kubbeyi başınıza vallahi de billahi de yıkarız.

'YA SIRTI YA KARNI BAŞKA YOLU YOK'

Her şeye rağmen umudumuzu yitirmek istemiyoruz. Bu işi masada çözmek istiyoruz. Sizden ricam sendikanıza güvenin, asla yalnız değilsiniz. Türk-İş üyelerinin kalbi sizinle çarpıyor. Siz işçi sınıfının yüz akısınız. Bu sömürü düzenine siz son vereceksiniz. Bu miitng bir direniş, tüm işçi sınıfının direnişidir. Artık hepimiz için ya sırtıdır ya karnıdır, başka yolu yoktur. Biz işçiyiz halkız. Yolumuz açık olsun, gazamız mübarek olsun."

YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73