İnşaat mühendisleri geleneksel gecede bir araya geldi…

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, Oda’nın ve Şube’nin kuruluşunu birlikte kutlandığı geleneksel dayanışma gecesinde bir araya geldi.

İnşaat mühendisleri geleneksel gecede bir araya geldi…

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, Oda’nın ve Şube’nin kuruluşunu birlikte kutlandığı geleneksel dayanışma gecesinde bir araya geldi. İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, bu yıl çifte heyecan yaşadıklarını belirterek, “30 yılda ilmek ilmek örerek geldiğimiz noktada, ülkesine, şehrine, mesleğine ve meslektaşlarına yön veren güçlü bir şube olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Sheraton Otel’de düzenlenen geleneksel dayanışma gecesine, Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Büyükşehir Belediye Başkanı adına Turgay Yel, Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Çolak, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Yüksel, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazile Ural, akademik oda başkanları, İMO Bursa Şubesi’nin geçmiş dönem yönetim kurulu başkanları, yönetim kurulu üyeleri, inşaat mühendisleri ve diğer davetliler katıldı.

“30 YILDA İLMEK İLMEK ÖREREK GELDİK”

Açılış konuşmasını yapan İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, İMO’nun kuruluşunun 64’ncü yılını kutladıkları geleneksel dayanışma gecesinin bu yıl daha da anlamlı olduğunu söyledi. Başkan Albayrak, 1988 yılında açılan İMO Bursa Şubesi’nin de bu yıl 30’ncu kuruluş yıl dönümünü kutlamanın büyük bir mutluluk verdiğini ifade ederek, “30 yılda ilmek ilmek örerek geldiğimiz noktada, ülkesine, şehrine, mesleğine ve meslektaşlarına yön veren güçlü bir şube olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu bakımdan benimde içinde bulunma onuruna ulaştığım, Odamız yönetim kurullarında görev almış bütün Şube başkanlarımıza, Şube yönetim kurulu üyelerimize, ihtiyaç duyduğumuz her anda yanımızda olan kamu kurumlarımızın saygıdeğer bürokratlarına, teknik desteklerini hiç esirgemeyen üniversitelerimizin saygıdeğer akademisyenlerine, doğruya doğru, yanlışa yanlış derken sesimizi duyuran basın mensuplarımıza ve elbette aidiyetlerini hiç unutmayıp maddi, manevi desteklerini hiç esirgemeyen Bursa’da, Kütahya, Yalova, Bilecik’teki 4650 kişilik kocaman bir aile oluşturan bütün meslektaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“MESLEĞİMİZ KURBAN EDİLİYOR”

Başkan Albayrak, medeniyetler inşa eden inşaat mühendisliğinin, revize edilmeyen meslek yasaları, 21’nci yüzyıl Türkiye’sine yakışmayan müteahhitlik yasası ve rant kaygısıyla gerçekleştirilen yanlış politikalara kurban edildiğini vurgulayarak, “Hepimizin bildiği ve gördüğü gibi ne meslektaşlarımız hak ettikleri refah seviyesine ulaşabilmişlerdir, ne de hak ettikleri itibarı görmektedirler. Bu olumsuz ve karamsar tablonun üstesinden yalnız ve ancak birlik olursak, meslek etiğimizi koruyabilirsek, önce kendimiz mesleğimize saygı duyarsak ve meslek örgütümüze sahip çıkarsak, hep birlikte omuz verebilirsek, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı yüceltip haklarımıza kavuşabiliriz” diye konuştu.

“İMO BURSA ŞUBESİ İLKLERE İMZA ATTI”

İMO Bursa Şube’nin birçok ilke imza attığını ve mesleki anlamda önemli çalışmaları gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Mehmet Albayrak şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 30 yılda, daha pek çok il ve ilçede deprem hesabı dahi yapılmıyorken, Bursa Şube olarak 1994 yıllarında bu hesabın yapılmasına ön ayak olduk.

Daha hiçbir ilde doğru dürüst laboratuvar yokken 2002 yılına kadar kendi laboratuvarımızı kurarak bu konunun da öncülüğünü yaptık. Yapıların güvenliği açısından son derece önemli olan Zemin ve Temel Etüt raporları odamız öncülüğünde 1990’lı yıllardan itibaren hazırlanıyorken bu çalışmalar Ülkemizin gündemine ancak 2001 yılından sonra girebilmiştir. Uzun yıllar boyunca Şubemizde proje denetimi yaparak bugün birçok ilimize oranla çok daha kaliteli projelerin üretilmesine ve uygulanmasına katkı koyduk. Kentsel dönüşümle ilgili daha ortada bir yasa yokken 2005’li yıllardan sonra Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya belediyelerimizin önemli katkıları ile yapı stokunun envanter çalışmalarında bulunarak depreme karşı güvensiz olan yapılar konusunda halkımızın bilinçlenmesine olanak sağladık.”

“30’NCU YIL HATIRA ORMANI KURACAĞIZ”

‘Geleceğimizin teminatı olan üniversiteden mezun olup gelen genç meslektaşlarımıza adeta ikinci bir okul, ikinci bir yuva olmak için çalışıyoruz’ diyen İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak şöyle konuştu:

“Önce ülkesi ve milleti için faydalı birer birey, sonra inşaat mühendisi olunması gerekliliğini hiç bir zaman aklımızdan çıkarmadık ve çıkarmayacağız. Sizleri bütün gayreti ile üyelerini mesleki anlamda geliştirmek ve mesleğimizi daha iyi şartlarda icra edebilmeniz için çaba sarf eden İnşaat Mühendisleri Odasına sahip çıkarak güçlü üye - güçlü oda hedefine katkı koymaya davet ediyorum.”

Başkan Albayrak, bir fidan bir insan ilkesiyle yola çıkarak, 30’ncu yıl anısına her bir üye adına bir fidan dikerek İMO Bursa Şubesi 30. yıl Hatıra Ormanı kuracaklarını da vurguladı.

Konuşmanın ardından meslekte 65, 60, 55, 50, 40 ve 25 yılını dolduran inşaat mühendislerine plaket ve belgelerinin verildiği dayanışma gecesi pasta kesimi ile devam etti.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, geceye sponsor olan Yıldızlar Grup adına Ersin Topçu, BTG İnşaat adına ise Tuğba Göral’a plaketlerini takdim etti.

Gece, canlı müzik gösterisi ve hediye çekilişi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57