Gülmez: İzinli işçi evde oturmalı

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, işletmesi üretime ara veren firmalarda çalışan işçilerin evlerinde kalması gerektiğini söyledi.

Gülmez: İzinli işçi evde oturmalı

Tüm dünyayı etsi altına alan koronavirüs salgının etkisini artıması ile birlikte çok sayıda işçinin yan yana çalıştığı fabrikalar üretimlerine ara verdi. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan bu tedbirle birlikte sanayinin kalbi olan Bursa’da da binlerce işçiye izin verildi. Ancak, buna rağmen Bursa’da sokaklarda yoğunluğun istenilen seviyede azalmaması üzerine NOSAB Başkanı Erol Gülmez’den bir uyarı geldi. Gülmez, verilen iznin bir tatil olmadığını ve işçilerin zorunlu ihtiyaçlar dışında mutlaka evlerinde oturmaları gerektiğini söyledi. Gülmez, alınan tedbirlere uyulması halinde koronavirüs ile mücadelenin başarılı olabileceğini dile getirdi.

NOSAB’DA YÜZDE 55 KÜÇÜLME

Öte yandan Erol Gülmez, enbursa.com’a da önemli açıklamalarda bulundu.

NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, günlük enerji kullanımı verilerinden yola çıkarak bölgelerinde bugün itibari ile yüzde 55 küçülme yaşandığını söyledi.

Gülmez şöyle konuştu:

"Günlük doğalgaz ve elektrik tüketimlerini takip ediyoruz. Bugün itibari ile geçen hafta ile karşılaştırdığımızda yüzde 55 düşme var kullanımda. Bu da küçülmeyi gösteriyor. Net bir veri olarak yüzde 55 küçülme var."

Otomotiv ağırlıklı bir bölge olduklarını ifade eden Gülmez, Tofaş'ın üretime ara vereceği 3 Nisan sonrasına işaret etti ve şunları söyledi:

'TOFAŞ ARA VERDİKTEN SONRA KÜÇÜLME YÜZDE 90'I BULUR'

"Bu küçülmenin önümüzdeki hafta yüzde 90'ı bulacağını düşünüyorum. Çünkü biz otomotiv ağırlıklı bir sanayi bölgesiyiz. Tofaş, 3 Nisan mesai bitiminde ara veriyor 20 Nisan'a kadar. O süre içinde bizde küçülme yüzde 90'a varacak diye tahmin ediyorum. Tofaş ile birlikte üretime ara verecek fabrikalar var. Şu anki düşüşün nedeni Reno ve Ford üretimi drudurduğu için dolayısıyla kapasite kullanımı azaldı. Çalışan sayısı da azaldı. Bir çok firma tek vardiyaya düştü. Mesela benim iki vardiya olan işyerim tek vardiyaya düşmüştü, Tofaş'ın Cuma günü kapanmasıyla ben de ara vereceğim."

Gülmez, ara veren firmalarda öncelikle işçilere yıllık izinlerinin kullandırıldığını sonrasında süreç hala devam ederse Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurulacağını ifade etti.

Gülmez, "İlk etapta yıllık izni olanlara bu izinleri kullandırıyoruz ücretli olarak. Ondan sonraki süreçte de Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuracağız. NOSAB genelind eböyle. Zaten çıkan genelgeden dolayı firmalar böyle yapmak zorundalar. Ücretli izni varsa çalışanın önce onu kullandırmak zorunda firmalar." İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57