Gemlikli zeytinciler sorunlarını Ankara’ya taşıdı

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı ziyaret eden Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, zeytin üreticilerinin sorunlarını anlatarak çözüm istedi.

Gemlikli zeytinciler sorunlarını Ankara’ya taşıdı

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) heyeti, Oda Başkanı Paşa Ağdemir başkanlığında Tarım ve Ormancılık Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ve daire başkanları ile düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda, doğal afetten etkilenen üreticilerin kredi borçlarının ertelenmesi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Marmarabirlik ile yaşanılan sorunlar, tarım ilaçlarındaki etken maddelerin azaltılması, Coğrafi İşaret Tescili olan Gemlik zeytinine prim desteği verilmesi, Afrin’den zeytin ithalatı, tarım alanlarındaki imar barışına yönelik uygulamalara ilişkin konulara değinildi.

Toplantıda söz alan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ağdemir, “Gemlik’in temel geçim kaynaklarından biri olan tarıma dair bazı sorunları çözüme kavuşturmak amacı ile sizleri ziyaret ettik” dedi.

Tarım ve Ormancılık Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu da, GTSO yönetimini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bizlere ilettiğiniz sorunların çözümü için gerekli çalışmaların yapılacak. Zeytinle alakalı yeni düzenlemelerin yapılabileceğini belirterek, detaylı bir zeytincilik çalışması, ciddi bir zeytin politikası oluşturulması gerektiğini vurguladı. Zeytin ağaçlarının sanayi bölgelerinde bazı sorunlara yol açtığı malumumuzdur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49