‘Enflasyondaki düşüş içimizi ısıttı’

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Kasım ayında enflasyonda yaşanan düşüşün tüm vatandaşların olduğu gibi, sanayici ve iş insanlarının da bu soğuk havalarda içini ısıttığını söyledi.

‘Enflasyondaki düşüş içimizi ısıttı’

BUSİAD Başkanı Türkay, “Yaz aylarındaki döviz yükselişinin ardından alınan önlemler ve faiz artışlarının enflasyon üzerinde olumlu etkisinin nihayet görüldüğünü, bunun da işlerin rayına girme ihtimalini ortaya koyduğunu söyledi.

Türkay, alınan önlemlerden taviz verilmemesi gerektiğini de belirterek, şunları söyledi:

“Enflasyon geçen ay, aylık yüzde 6.30, yıllık da 25.24 artışla zirveyi görmemize neden olmuştu. Dövizdeki düşüş ve buna bağlı olarak akaryakıttaki gerileme ve alınan diğer önlemler enflasyonun kasım ayında, aylık bazda eksi yüzde 1.44, yıllık da 21.62’ye gerilemesine neden oldu. Bu gerileme bizim için de bir umut oldu. “

Ülkeyi yönetenlerin ekonomi için daha öngörülür bir ortam yarattıkları müddetçe, iş dünyasının üzerine düşen üretime, dört elle sarılmaya hazır olduğunu da kaydeden Türkay, “Beklentimiz çarkların dönmesini sağlayacak önlemlerin, iş dünyasının beklentileri doğrultusunda alınmaya devam edilmesidir. Son rakamlar, KDV-ÖTV kararları ve akaryakıttaki düşüşle enflasyonun ne kadar aşağı çekilebildiğini göstermiştir. Böyle devam edilirse hem enflasyon aşağı inmeye devam edecek, hem canlanan iç piyasa ile üretim de sürecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57