Duayen sanayici tecrübelerini paylaştı…

Nilüfer Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (NİLSİAD) ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor’ seminerlerinin yedinci konuğu Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova oldu.

Duayen sanayici tecrübelerini paylaştı…

NOSAB İdari Hizmet Binası Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminere; NİLSİAD Yönetim Kurulu ve NOSAB Müteşebbis Heyeti Başkanı Yalçın Aras, NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve BEV Başkanı Aytuğ Onur, MARSİFED Başkanı Ramazan Kaya, BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu, iş insanları Fahrettin Gülener, Vehbi Varlık ve NOSAB’da faaliyet gösteren çok sayıda sanayici ile birlikte meslek lisesi öğrencileri katıldı. Gecede Yeşilova’nın oğu Yaşlçın Yeşilova da babasını yalnız bırakmadı.

NİLSİAD Yönetim Kurulu ve NOSAB Müteşebbis Heyeti Başkanı Yalçın Aras ile NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez’in yaptıkları kısa selamlama konuşmalarının ardından, gazeteci Erdal Şen’in moderatörlüğünde iş insanlarıyla tecrübelerini paylaşan Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova; iş hayatından eğitimin önemine, Türkiye ve Bursa’daki aile işletmelerinin yapılarından, gelecek dönemdeki hedeflerine varıncaya kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

44 yıllık iş hayatı

İş hayatında 44’üncü yılını geride bıraktığını söyleyen Yeşilova, “Lise dönemlerinde İstanbul’da hukuk okumak gibi bir hayalim vardı. Ancak o dönemin şartları ve babamın isteğiyle bu hayalimden vazgeçtim. Ticaret Lisesini bitirdikten sonra, akademiye kaydoldum. Oradaki ikinci yılımda, babam beni bir alüminyum mağazasına çırak olarak verdi. Alüminyumla o gün tanıştım ve o işe sarıldım. Çırak olarak çok şey öğrendiğim o dükkânın sahibi, bir yıl sonra bana dükkânı devretmeyi teklif etti. 1 Ocak 1975’te, 19 yaşındayken kendi iş yerimin sahibi oldum ve Can Alüminyum ile o tarihten beri bu sektörün içindeyim” dedi.

“Siz hazırsanız, fırsatı değerlendirirsiniz”

Alüminyum konusunda Bursa’da birçok ilke imza attığının altını çizen Yeşilova, “Bu yıllarla kıyaslandığında, Bursa çok geride kalmış bir şehirdi. Ben o dönemlerde de alüminyumu geliştirip, çeşitlendirmeye çalışıyordum. Alüminyum levha, inşaatlarda kullanılan alüminyum uygulamaları, alüminyum doğrama gibi işleri Bursa’da ilk ben yaptım. 70’lerde otomotiv sektörü Bursa’da yeni yeni gelişmeye başlıyordu. O yıllarda balkon işini yaptığım bir evin sahibi olan ve o dönem TOFAŞ’ın satın alma müdürlüğünü yapan Kaynar Küçükpınar ile tanıştım. O zaman önüme önemli bir şans geldiğini fark ettim ve bunu değerlendirmek istedim. O tarihten itibaren TOFAŞ’ın alüminyum işlerini yapmaya başladık. 1988’de Canel Otomotivi kurduk ve hem Bursa’da, hem Türkiye’de, hem de dünyadaki önemli otomotiv ana ve yan sanayi firmalarına ürün üretir konuma geldik. Bunu başarmamdaki en büyük etken; hayallerimin ve bu hayalleri gerçekleştirecek becerimin olmasıydı. Siz hazırsanız, fırsatı değerlendirirsiniz. Hazır değilseniz, o fırsat siz farkında olmadan elinizden uçar gider” diye konuştu.

“Türkiye tüm sıkıntıları atlatacak güçte”

Yeşilova Holding olarak, yatırımlardan ve 2020 beklentilerinden de bahseden Ali İhsan Yeşilova, “2001 yılından itibaren önemli yatırımlar yapmaya başladık. 2015 yılında ciddi bir yatırımla entegrasyonumuzu tamamladık. Şu an tüm fabrikalarımızın hepsi son derece çağdaş ve ileri teknolojiyi kullanır durumda. Ama sadece makinalara yatırım yapmak yetmiyor. Bunun yanında makinaları yönetecek, kullanacak insanlara da ihtiyacımız var. Son dönemde insan kaynağına da önemli yatırımlar gerçekleştirdik ve bunların hepsi bir araya gelince, Avrupa standartlarında imal ettiğimiz ürün kalitesiyle ihracatta önemli bir atılım gerçekleştirdik. 3 – 4 sene önce yüzde 20 civarında olan ihracatımız, bugün yüzde 55’ler seviyesine geldi. Bunu yaptığımız hem makine hem de insanlara yaptığımız yatırımlara, ihracata verdiğimiz öneme borçluyuz. 2020 yılı beklentilerimize gelirsek; benim Türkiye’de ekonomik olarak hiçbir endişem olmadı. Geçmişte de zaman zaman sıkıntılarımız oldu ama bunların hepsini birkaç yıl içerisinde atlattık. Türkiye bulunduğu coğrafi konum, sahip olduğu yeraltı ve yerüstü zenginlikler ve inanılmaz enerjisiyle bunların hepsini atlatacak güçte” şeklinde konuştu.

“İşinizin kokusu çocuğunuzun üstüne sinmeli”

Aile şirketlerindeki devamlılık konusunda önemli tavsiyelerde de bulunan Yeşilova, “İşlerin ikinci nesle aktarılması güncel bir konu. İyi bir işe sahip olan ebeveynlerin, çocuğunun kendi işini devam ettirmesini istemesi normal bir hayaldir. Ben bu konuda planlı olmak gerektiğine inanıyorum. Bu hayali kuran bir kişinin, çocuğunu buna göre yetiştirmesi, altyapısını hazırlaması lazım. İşinizin devam etmesini istiyorsanız, çocuğunuza işinizi sevdirmeli ve özümsetmelisiniz. Kısacası; iş yerinizin kokusu çocuğunuzun üzerine sinmeli” ifadelerini kullandı.

Sivil toplum kuruluşlarında yer almanın ve sosyal girişimciliğin iş hayatında kendisine çok şey kazandırdığına da değinen Yeşilova, “Çeşitli STK’lar’da gerek üyelik, gerekse de Yönetim Kurulu Üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulundum. Bunun bana çok faydası oldu. Bir işi yapabilmek önemli ama asıl önemli olan o işi yaparken, doğru insanlarla yapabilmektir. Bu yüzden sosyal girişimciliğin, normal girişimcilikten daha önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yeşilova’dan gençlere tavsiyeler

Toplantıda gençlere de tavsiyelerde bulunan Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova sözlerini şöyle tamamladı; “Başarı sürdürülebilir olduğu sürece başarıdır. Çok para kazanmak büyük bir başarı değildir. İstikrarlı bir şekilde, evrensel ve toplumsal değerleri yaşatabilen insan başarılıdır. Bunun için; yılmadan mücadele etmek ve çok çalışmak gerekiyor. Başarılı olmak için; yabancı dili çok iyi bilmeli, dünyayı ve ülkenizi iyi takip etmelisiniz. Kendinizi iyi tanımalı ve kendi yeteneklerinize göre geleceğinizi şekillendirmelisiniz. Diğer bir önemli konu ise hayal kurmak; hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin ve bu hayallerinizi hayata geçirmek için çok çalışın. Toplumdaki saygın ve başarılı insanları örnek alın. Sosyal girişimci olun. İyi bir evlilik yapın. Ve başarılarınızın keyfini çıkarın.”

Toplantı sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova’ya NİLSİAD Yönetim Kurulu ve NOSAB Müteşebbis Heyeti Başkanı Yalçın Aras, NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Erol Gülmez tarafından, adına dikilen fidanın sertifikası takdim edildi.

YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73