Bursa’da tablo her geçen gün kırmızıya dönüyor

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, HES uygulamasında paylaşılan koronavirüs yoğunluk haritasıyla, açıklanan vaka sayılarının tam olarak örtüşmediğini düşündüklerini söyledi.

Bursa’da tablo her geçen gün kırmızıya dönüyor

Türkiye'nin COVID-19 ile mücadele sürecini değerlendiren Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, oda olarak Türkiye'nin pandemi sürecindeki durumunu yakından takip ettiklerini dile getirdi. Akademik bir meslek örgütü olarak hekim ve sağlık çalışanlarının haklarının korunmasının yanında, halkın doğru bilgiye ulaşabilmesi için de çaba gösterdiklerini söyleyen Doç. Dr. Türkkan, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında paylaşılan, yoğunluk haritası ile Sağlık Bakanlığı'nın her gün açıkladığı vaka sayılarının birbiriyle örtüşmediğini belirtti.

ŞEFFAF BİR SALGIN YÖNETİMİ YOK

"17 Ağustos ve 5 Eylül günlerini karşılaştırdığımızda ciddi bir yoğunluk artışı olduğunu görüyoruz. Buna karşılık Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı veri, salgının söyledikleri gibi kontrol altında olmadığı gerçeğini gözler önüne seriyor" diye konuşan Başkan Türkkan, bakanlığın salgında şeffaf bir yönetim ortaya koymadığını söyledi.

ÇALIŞMA ŞARTLARI ÇOK KÖTÜ

Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarına ve hekimlere bu süreçte yeterli imkan sağlanmadığını, meslektaşlarının kötü çalışma şartlarında halka hizmet vermeye çalıştıklarını belirten Alpaslan Türkkan, "Bu durum hekimlerimizde yorgunluğa, bunalıma sebep oluyor. Son 3 ayda 29 meslektaşımız kamudaki görevlerinden istifa etti. Bir kısmı özel sektöre geçerken bazıları da emekliliği tercih etti. Sağlık Bakanlığı artık sesimizi duymak zorunda" ifadelerini kullandı.

CEVAP DAHİ VERMİYORLAR

Bursa'da doktor açığının belirgin hale geldiğini dile getiren BTO Başkanı Türkkan, İl Sağlık Müdürlüğü'nün de İl Pandemi Kurulu'nda yer alma isteklerine cevap dahi vermediğini söyledi. "Sürekli hastalarla birlikteyiz. Her an hasta olma ihtimalimiz var. Bugüne kadar 72 sağlık çalışanı hayatını kaybetti ve 38'i de hekim meslektaşlarımız" diyen Türkkan, İl Sağlık Müdürülüğü'nü ve Sağlık Bakanlığı'nı acilen harekete geçmeye çağırdı.

VERİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Başkan Türkkan son olarak, vefat sayılarıyla ilgili yorumları değerlendirdi: "Vefat sayılarıyla ilgili biz bir sayı hiçbir zaman açıklamadık çünkü elimizde bunları doğrulayacak bir kaynak yok. Meslektaşlarımızdan duyduklarımız ve kendi gördüklerimiz var. Bunlara göre de rahatlıkla bakanlık verilerinin gerçeği tam olarak yansıtmadığını söyleyebilirim.

YORUM EKLE

banner65

banner57