Bursa'da vakalar artıyor... Aşılama hız kesti

Koronavirüs risk haritasında halen 'sarı' renkle gösterilmesine karşın vaka sayılarının artmaya başladığı Bursa'da aşılamadaki ivme kayboldu.

Bursa'da vakalar artıyor... Aşılama hız kesti

Koronavirüs risk haritasında halen 'sarı' renkle gösterilmesine karşın vaka sayılarının artmaya başladığı Bursa'da aşılamadaki ivme kayboldu.

Konuyu, Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesine taşıdı.

Yılmaz'ın yazısı şu şekilde:

"Gerçi… Sağlık Bakanlığı yayınladığı son haritada Bursa’yı turuncuya bölgeye çevirmedi ve sarı bölgede bıraktı, ama vaka sayıları tehlikeyi işaret ediyor.

Çünkü…

Bursa’daki vaka sayısı ilk haritada 100 binde 49 olarak yayınlanırken, 100 binde 78’e yükseldi.

Nitekim…

Günlük vaka sayımız 500’ün altına inmiyor. Hastanelerde çok ciddi yoğunluk yok, ama başta acil başvuruları, yoğun bakım ve dolu yatak sayıları artıyor.

Tablonun ilçelere yansıması ise şöyle:

Bursa’da takip edilen vakaların yüzde 27’si, en büyük ilçe Osmangazi’de. İkincisi sırada yüzde 23’le Nilüfer var. Yıldırım’ın yüzde 16 ile üçüncü olduğu listenin dördüncü sırasında yüzde 7’lik oranla İnegöl yer alıyor.

Buna karşın…

Pandemi mücadelesinde vatandaşı koruyacak en önemli etken olan aşılama ne yazık ki başlangıçtaki hızını kaybetti.

Yine…

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Bursa’da 437 bin kişi aşılandı. Bu aşıların 297 bin’i ilk doz, 139 bini ikinci doz olarak yapıldı.

Ne var ki…

İstanbul’da 1 milyon 800 bin kişinin üzerine çıkılırken Ankara’da 615 bini ilk doz ve 340 bini ikinci doz olmak üzere 955 bin kişiye aşı yapıldı.

Yani…

Ankara’da, Bursa’nın iki katından fazla aşılama söz konusu.

Kendimizi mukayese edebileceğimiz İzmir’de 538 bini ilk doz ve 254 bini ikinci doz 792 bin kişi aşılandı ki, neredeyse Bursa’nın iki katı demek.

Rakamlar…

Aşılama yoluyla toplumsal bağışıklık için hedeflenen bahar ayları yerine daha uzun bir süre bekleyeceğimizi gösteriyor.

O nedenle…

Kamunun denetimleri ve önlemleri yanında bireysel önlemlerimizi hiç ihmal etmeyelim.

Hepimiz istediğimiz saatte istediğimiz yere gitmeyi çok özledik. Hepimiz hep birlikte yiyip-içmeyi ve eğlenmeyi çok özledik. Gezmeyi, dolaşmayı, büyük kentte yaşamanın biraz da keyfini çıkarmayı çok özledik.

Ama…

Biraz sabır gerektiğini unutmayalım, gaza gelmeyelim, kendimizi koruyalım."

YORUM EKLE

banner70