ABD, Tüm Avrupa'ya yetecek corona virüs ilacı satın aldı! Stoklar tükendi...

Vaka sayısı 2 milyon 670 bine yaklaşan, ölü sayısı ise 129 bini geçen ABD'de yönetim, corona virüs tedavisinde kullanılan ve tüm Avrupa'ya yetecek kadar ilacı satın aldı. Stokların tükenmesine neden olan ABD, Avrupa'da endişeli bir bekleyişe neden oldu.

ABD, Tüm Avrupa'ya yetecek corona virüs ilacı satın aldı! Stoklar tükendi...

ABD corona virüs (Covid-19) salgınının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. Son dakika haberine göre, corona virüsün diz çöktürdüğü ABD'den kritik bir hamle geldi.

İngiliz Guardian gazetesinin aktardığına göre, bir günde 45 bini aşkın yeni vaka görülen ülke, corona virüse karşı etkili olduğu kanıtlanmış sadece iki ilaçtan birinin neredeyse tüm küresel tedarikini satın aldı.

Amerikan ilaç firması Gilead tarafından yapılan ilaç, başlangıçta bir Ebola tedavisi olarak geliştirildi ancak başarılı olamadı.

Covid-19 dünyayı etkisi almaya başladığında, başarısız Ebola ilacı üzerinde yapılan çalışmalar ise, corona virüste iyileşmeyi hızlandırdığını ve tedavide kullanılabileceğini gösterdi.

Guardian'a göre, ABD hükümetinin 500 binden fazla doz satın almasıyla İngiltere ve Avrupa'daki hastaların, sonbahara kadar ilaca erişme olasılığı düşük.

ABD'nin satın aldığı miktar, Temmuz ayı için küresel arzın tamamını ve Ağustos ve Eylül ayı için stokların yüzde 90'ını oluşturuyor.

Liverpool Üniversitesi'nden Dr. Andrew Hill, “Amerika tarafından yapılan bu anlaşma, Avrupa'daki Covid-19'lu kişilerin onları hastaneden hızla çıkaracak ve hayatta kalma şanslarını artırabilecek bu tedavilere erişemeyeceği anlamına geliyor." diye konuştu.

"Şimdilik, önümüzdeki üç ay boyunca remdesivir kaynağı olmayacağını biliyoruz. Amerika ilaçları alacak ve bunlara erişemeyeceğiz. İngiltere ve Avrupa'da durum böyle gözüküyor.'

California merkezli farmasötik devi Gilead Sciences tarafından üretilen Remdesivir, başlangıçta Ebola'yı tedavi etmek için geliştirildi, ancak ilacın corona virüse karşı etkili olduğu ortaya çıktı.

ABD hükümetine göre, ilacın altı dozluk bir kürü için yaklaşık maliyeti yaklaşık 3 bin 200 dolar, yani yaklaşık 22 bin lira.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock geçen ay, remdesivir'i salgının kontrolden çıkmasından bu yana Covid-19 tedavisinde 'en büyük adım' olarak adlandırıldı.

Covid-19'a karşı etkili olduğu şimdiye kadar kanıtlanmış olan diğer tek ilaç anti-enflamatuar steroid deksametazon.

Remdesivir, Gilead Sciences tarafından 2014 yılında Batı Afrika'da ortaya çıkan ölümcül hemorajik ateş Ebola'yı tedavi etmek için geliştirildi.

Covid-19 gibi Ebola'ya bir virüs neden oluyor ve bilim adamları corona virüs hastalarını tedavi etmek için remdesivir'i test etti.

Denemeler, bu yılın başlarında makak maymunlarında başka bir koronavirüs olan MERS'in önlenmesi ve tedavisi için ümit verdiğinde cesaret verici sonuçlar ortaya çıkardı.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar ise karışık sonuçlar verdi. ABD hükümetinin yönettiği bir deneyde, remdesivir iyileşme süresini yüzde 31 kısalttı ve 15 günden 11 güne indirdi.

İlaç, corona virüs ve Ebola gibi virüslerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor.

İlacın bu başarıyı nasıl başardığı tamamen açıklanamadı, ancak virüsün genetik materyalinin, RNA'nın kendisini kopyalayabilmesini engelliyor gibi görünüyor. Bu da virüsün hastanın vücudunda daha fazla çoğalmasını önlüyor.

Gilead şirketinin Genel Müdürü Daniel O'Day, bu hafta kaleme aldığı açık mektupta ilaç için bir fiyatlandırma yapısı açıkladı.

O'Day, firmanın gelişmiş ülkelerin "acil küresel ihtiyaç anında geniş ve eşit erişim sağlamak için" fiyatını belirlediğini yazdı.

YORUM EKLE

banner65

banner57