Plastik poşet Avusturya'nın da gündeminde

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ülkedeki tek kullanımlık plastik poşetlerin tamamen yasaklanacağını açıkladı.

Plastik poşet Avusturya'nın da gündeminde

Türkiye'de son günlerin önemli gündem maddeleri arasında yer alan plastik poşetlerin para ile satılması konusunun bir benzeri Avusturya'da yaşanıyor. 2020 yılında plastik poşet kullanımını tamamen yasaklamaya hazırlanan hükümete perakende market zincirlerinden tepki var.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, başkent Viyana’da bazı bakanlar, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Kurz, hükümet olarak plastik atıkların azaltılması ve 'kullan at anlayışının' önlenmesi için tek kullanımlık plastik poşetlerin yasaklanması yönünde karar aldıklarını söyledi. Çevre ve Turizm Bakanı Elisabeht Köstinger ise plastik poşetlerin yasaklanması kararıyla kullan at toplumu oluşmasına karşı küçük ama önemli bir adım attıklarını ifade etti.

Köstinger, ülke genelinde yaklaşık 400 milyon plastik poşet kullanıldığını, bunun ortalama 7 bin ton plastiğe tekabül ettiğini belirterek, "Bizim için önemli olan tek kullanımlık poşetler yerine kalıcı ve tekrar kullanılabilen maddelerden yapılmış çanta ve poşetlerin kullanılmasının yaygınlaştırılmasıdır." dedi. Plastik poşet kullanımının 2020 itibarıyla yasaklanacağı bilgisini paylaşan Köstinger, söz konusu yasağın uygulanabilmesi için gereken adımların atılacağını söyledi. Hükümet uygulama ile yılda 5 ila 7 bin ton arası plastik atığın önüne geçmeyi hedefliyor.

Okyanusları yüzde 70 oranında plastik maddeler kirletiyor

Ekim 2018'de Avrupalı siyasiler plastik poşetlerin 2021'de tamamen yasaklanmasına ilişkin tasarıya destek çıkmıştı. Avrupa Birliği'nde yapılan araştırmaya göre tek kullanımlık plastik poşet, tabak, bardak ve pipetler okyanuslardaki kirliliğin yüzde 70'ine sebebiyet veriyor. Bilim insanları tek kullanımlık plastik poşetlerin doğaya diğer plastik ürünlerden daha fazla zarar verdiğini açıklamıştı.

Öte yandan Avusturya'daki bazı perakende market zincirleri, hükümetin aldığı karara tepki gösterdi. Plastik poşetlerin 2020’ye kadar tamamen yasaklanmasının mümkün olamayacağını savunan market zincirleri, yasağa ilişkin hazırlıkların tam anlamıyla yapılabilmesi için yasağın daha ileri bir tarihte yürürlüğe girmesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER