Amerika'da deposu var. Amazon üzerinden satış yapıyor...

Minteks Yönetim Kurulu Başkanı Özkan İrman, yaptığı değerlendirmede mevcut piyasa durumunu ve 2019 hedeflerini açıkladı.

Amerika'da deposu var. Amazon üzerinden satış yapıyor...

Minteks, havlu, bornoz ve ev tekstilinde Bursa’nın lokomotif firmalarından. İçinde restoranı, mağazası olan konseptle hizmet sektöründe de önemli bir yol alan firma, ileriye yönelik büyüme hedeflerini perakende ve e-ticaret olarak belirledi.

Ekonomigazetesi.com’a özel açıklamalarda bulunan Minteks Yönetim Kurulu Başkanı Özkan İrman, Minteks’in hizmet sektöründeki cirosunun tüm yatırımlar içinde önemli bir yer tuttuğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Önceden ciromuzun yarısı ihracattı. Şimdi büyüyen perakende ciromuzun içinde bu ciro yüzde 25’lere düştü. Biz artık düğmeye bastık. Perakende ve e-ticarette de büyüyeceğiz. Minteks’in Bursa’daki perakendesine benzeyen içinde restoranı, mağazası olan bayilikler vermeye başladık. İlki Ankara Ümitköy’de inşaat aşamasında. Kafesi ile birlikte ilk bayim olacak. Afyonkarahisar’da da bir konaklama tesisine bayilik verdik. Altyapısı tamamlanmak üzere.

TOPTANCI BİZDEN UCUZA SATIYOR

Günümüzde toptancı bizden mal alıp e-ticaret üzerinden bizden daha ucuza mal satıyor. Ve her imalatçıdan mal alıyor. Bizim de e-ticaret ile mal satmamız ve rekabet etmemiz lazım. E-ticarete gireli 8 yıl oldu ama ben kendimi e-ticaret yaptım saymıyorum. 2018’in kasım ayından itibaren bastığım düğmeyle artık Minteks e-ticarette var diyebilirim. Oyunu kurallarına göre oynayacağız. Bütün ekibinle birlikte nereye baktığını belli etmen lazım. Agresif olmadan e-ticarette varım diyemezsin. Tüketiciye hızlı ulaşman lazım. Bunun gerisinde kalamazsın. Artık e-ticaret de iç piyasa kadar ciromuzda yer tutacak. Biz bakış açımızı değiştirdik. Artık ticarette kartlar yeniden dağıtıldı. Biz de tüketiciye ulaşmak adına bu kartları doğru kullanmalıyız. ABD’de bir depomuz var. Amazon üzerinden malımızı satıyoruz. Niye kendi ülkemizde de yapmayalım. Benzer hamleleri birçok ülkede yapmayı hedefliyoruz.”

KURUN BU SEVİYEDE KALMASI LAZIM

Son ekonomik gelişmeler üzerine de değerlendirmelerde bulunan Özkan İrman, “Aniden yükselen kur ne kadar kötüyse aniden paranın değerlenmesi de ihracat açısından o kadar kötüdür. Bunun en çarpıcı örneğini 2008 yılında yaşadık. Değerlenen Türk lirası karşısında müşterimize fiyat veremez olmuştuk. Verdiğimiz fiyatlar kabul görmüyordu. Dolar bazında mal satarken yine bu para birimiyle zam yapmak zorundaydık. Ancak Çin gibi rakiplerimiz de tam tersi iskonto yapıyordu. Bu paradoks içinde bir çok firma işin içinden çıkamadı. Önümüzü görmemiz önemli. Kurun yükselmesi bazı kesimlere tatlı geliyor. Elinde malı olanlar için özellikle. Ama sonrası önemli. 2018’de tatlı kur farkı karıyla zararlar sübvanse edildi. İhracatçı açısından istikrar çok önemli. Doların 5.30’da kalması önümüzü görmemiz açısından çok mühim. Ticaret her zaman istikrarı sever. Şu anki durumda ihracat gelirlerimizin artacağını düşünüyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necdet eren
Necdet eren - 2 yıl Önce

Basarilar dilerim.Arkadasim

banner70