Açılacak AVM’ler için Sağlık Bakanlığı’ndan yeni uyarılar

11 Mayıs’tan itibaren açılacağı duyurulan AVM’ler için Sağlık Bakanlığı tarafından uyulacak kurallar hakkında yeni bir açıklama geldi.

Açılacak AVM’ler için Sağlık Bakanlığı’ndan yeni uyarılar

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda normalleşme süreci kapsamında hizmet verecek sektörlerden AVM'lerde alınacak tedbirlere ilişkin bir rehber hazırladı.

Rehberde, AVM'de ve AVM'deki iş yerlerinde görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kuralların yer aldığı afişler asılması gerektiği vurgulandı.

AVM ve iş yerlerinin girişinde, AVM içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulması gerektiğinin bildirildiği rehberde, “AVM girişlerinde bulunan hava perdeleri çalışıyorsa kapatılmalıdır.

COVID-19 için AVM'lerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi veya dezenfektan tüneli gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi gibi otoriteler tarafından önerilmeyen bu işlem “toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabilir” deniliyor.

AVM’LERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

  • Halkın göreceği yerlere uyulması gereken kurallar ile ilgili uyarıcı afişler asılacak.
  • Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.
  • AVM girişlerinde bulunan hava perdeleri çalıştırılmayacak.
  • Dezenfektan tüneli uygulaması veya halkın üzerine dezenfektan püskürtme işlemi yapılmayacak.
YORUM EKLE

banner70