Renault’dan rekor zarar

Renault SA, Kovid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde devam eden kapanmalar ve tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle zararını açıkladı.

Renault’dan rekor zarar

Fransız otomobil üreticisi Renault SA, pandeminin etkisiyle 2020 yılını büyük kayıplar vererek tamamladı.

Renault’nun 2020 yılı bilançosu için analistlerin öngördüğü zarar 7,85 milyar euroydu. Fakat şirket geçen yıl 8 milyar euroluk (9,7 milyar dolar) net zararla öngörülerin üzerinde bir kayıp yaşadı. 2020’deki kayıpların çoğu, salgının otomobil sevkiyatlarını sekteye uğrattığı ilk yarıda gerçekleşti.

Renault’nun CEO’su Luca de Meo yaptığı açıklamada, "2021, sağlık krizinde yaşanan belirsizlikler ve elektronik bileşenlerdeki arz sıkıntısı sebebiyle zor bir yıl olacak. Önceliğimiz, kâr sağlamak ve nakit yaratmak." dedi.

Renault’dan gelen açıklamaya göre, alım satımlar geçen yılın son altı ayında yüzde 3,5'lik bir kâr marjı oluşturarak önemli ölçüde iyileşti.

De Meo, bu yıl içerisinde şirket kârlarını artırabilmek için şirket ortağı olan Nissan Motor Co. ile olan sorunları gidermeyi, üretim tesislerini kapatmayı ve 14 bin 600 kişilik çalışanını işten çıkararak maliyetleri düşürmeyi planlıyor.

YORUM EKLE

banner70