Norveç'te yeni satılan her üç araçtan biri elektrikli

Kuzey Avrupa ülkelerinden Norveç, dünyada kişi başına en çok elektrikli otomobilin düştüğü ülke durumunda. 2018 yılında ülkede satılan yeni araçların yaklaşık üçte birini elektrikli otomobiller oluşturdu.

Norveç'te yeni satılan her üç araçtan biri elektrikli

Norveç'in Karayolu Trafiği Danışma Kurulu (OFV) tarafından yayınlanan verilere göre, 2018 yılındaki toplam satışlar içinde elektrikli otomobillerin payı yüzde 31,2. Elektikli otomobil satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 11'lik bir artış kaydedildi.

Batı Avrupa'nın en büyük ham petrol üreticisi olan Norveç 2025 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan otomobil satışlarını sıfıra indirmeyi öngören azimli bir program uyguluyor.

Devlet temiz arabayı teşvik ediyor

Norveç hükümeti, elektrikli otomobil satışlarında önemli kolaylıklar ve kullanım süresince de vergi indirimi sağlıyor.

Benzin ve dizel motorlu arabaların vergi oranlarının arttırıldığı Norveç’te temiz enerjiyle çalışan araçlara ucuz park yeri, otobüs yollarının kullanılması ve yol geçiş ücretlerinin büyük çoğunluğundan muafiyet gibi olanaklar sağlanıyor.

Diğer ülkeler de elektrikli arabayı destekliyor

Dünyadaki diğer ülkeler de hibrid ve elektrikli otomobillere yönelik destekleri artırmaya başladı.

Çin ülkedeki hava kalitesini iyileştirmeye ve yeni araç teknolojisine adapte olmaya çalışırken, hükümet 2025 yılına kadar, satılan beş arabadan birinin alternatif yakıtlı olmasını amaçlıyor.

Fransa ve Birleşik Krallık da 2040 yılına kadar benzinli ve dizel yakıtlı otomobil satışlarını durdurmayı planlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER