Elektrikli otomobilde Çin ile Norveç farkı

Tamamen elektrikli otomobil satışları dünyada yavaş da olsa yükseliş trendine girerken, bu yılın ilk 6 ayında yüzde 92 artışla 780 araç satıldı. Dünyanın en büyük elektrikli pazarı Çin olurken, Avrupa’nın lideri Norveç...

Elektrikli otomobilde Çin ile Norveç farkı

Tüm dünyada üreticiler, elektrikli araç seferberliği içine girerken, tamamen elektrikli araçların satışları konusunda henüz istenilen hıza ulaşılabilmiş değil. Nitekim JATO’nun araştırmasına göre bu yılın ilk 6 ayında tüm dünyada elektrikli otomobil satışları yüzde 92 artarken, 780 bin adede ulaşabilmiş. Türkiye’de ise 2019 yılının 7 aylık döneminde satılan “tam elektrikli” otomobil sayısı sadece 96 adet.

Söz konusu istatistik bilgilere göre bu yılın ilk yarısında tamamen elektrikli otomobillerin yüzde 56’sı Çin pazarında satılırken, yüzde 23’ü Avrupa’da, yüzde 17’si de ABD ve Kanada pazarlarında yola çıkmış. Yine aynı verilere göre Çin’de bu yılın ilk yarısında satılan tamamen elektrikli otomobil satışları yüzde 111 artışla 430 bin 700 adede ulaşmış. Aynı dönemde ABD pazarındaki satışlar yüzde 87 artışla 116 bin 200 adedi bulurken, Norveç, 36 bin 200 adetle dünyada en çok elektrikli otomobil satılan üçüncü pazar olmuş. Bu üç pazarı sırasıyla Almanya, Fransa, Hollanda, Güney Kore, Kanada, İngiltere ve Japonya izliyor.

bu yılın ilk 7 ayında satılan tamamen elektrikli otomobil sayısı 96 adet olurken, ülkemiz, bu rakamla Avrupa’da sadece Slovakya ve Hırvatistan’ın önünde yer alıyor. Ki onların rakamları, ilk 6 aya ait.

Tesla faktörü

Norveç’te tüm otomobil satışlarının yüzde 37.1’i tamamen elektrikli otomobillerden oluşurken, bu, satılan her üç otomobilden birinin elektrikli olduğu anlamına geliyor.

Özellikle ABD ve Norveç pazarında yaşanan tamamen elektrikli otomobil “sevgisi”nde en büyük pay ise, Tesla 3 ve Renault Zoe’nin oldu. Tesla’nın Avrupa satışları yılın ilk yarısında 37 bin 500 adet olurken, tüm dünyada da 134 bin 300 adedi buldu.

Tamamen elektrikli otomobil satışlarında Tesla, bu sonuçlarla dünya toplamında ilk sırada yer alırken, onu, Çinli markalar BYD ve BAIC izliyor. Nissan, Hyundai ve Renault, ilk 10’da yer alan ve “Çinli olmayan” markalar olarak sıralanıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49