Coşkunöz’den Rusya’dan sonra Romanya’ya dev yatırım

Coşkunöz Alabuga ile Rusya’da 2014’te önemli bir yatırımı hayata geçiren Coşkunöz Holding, şimdi de Romanya’da 20 milyon euroluk yatırım ile Renault’a parça üretmek üzere üretim tesisi kuruyor.

Türkiye otomotiv sanayisinin önde gelen şirketlerinden Coşkunöz Metal Form ile İtalyan Magnetto ortaklığında kurulan Coşkunöz MA, globalde yeni yatırımlarla üretim atağına geçiyor. Romanya’da 20 milyon euroluk yatırım ile kurulacak olan üretim tesisinde gövde grubu presli ve rollform sac parçaları üretilecek. Dragasani’de yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda devreye alınacak üretim tesisinde, transfer ve progresif presler, robotik punta, gazaltı kaynak ve rollform prosesleri ile üretim gerçekleştirilecek. Tesiste 37 milyon euro başlangıç cirosu hedefleniyor.

Tesis 2020’de aktif olacak

Tesiste dünya otomotiv devi Renault’un piyasaya süreceği DACIA 52SQR modeli için parça üretimi yapılacak. 2019 yılında üretim bandının deneme amaçlı aktif olacağı tesis, 2020 yılında seri üretime geçtiğinde 1.fazda yıllık 27.000 ton çelik işleme kapasitesine ulaşacak.

Coşkunöz Metal Form’un yetkinlikleri ve mühendislik becerisi ve Magnetto Automotive global gücü ile kurulan Coşkunöz MA, Romanya tesisinde son teknoloji ile üretim yapacak. Geniş tesis alanı sayesinde ileriye dönük anlaşmalarda da kapasite ve üretim bandı yeterliliği garanti ediliyor.

Renault ile 8 yıllık anlaşma

Basın mensupları ile toplantıda bir araya gelen Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Aptullah Saner; ” Coşkunöz Metal Form’un yetkinliklerini, başarılı mühendislik geçmişimizi ve sektör deneyimimizi İtalyan Magnetto Automotive markası ile bir araya getirdik. 2002 yılında Coşkunöz MA’yı otomotiv yan sanayinin ihtiyacını karşılamak üzere kurduk. Bugün Coşkunöz MA tesisleri yılda 20 bin ton sac işleme kapasitesine sahip. Global pazardaki aktifliğimizi artırmak adına yurtdışı yatırım projelerimizi hızlandırdık. Romanya’ya toplam 20 Milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Romanya’daki tesisimizde Renault ile 2020’de başlamak üzere 8 yıllık üretim anlaşmasına vardık. 1968’de başlayan sektör maceramızı global üretim atağı ile örnek bir başarı hikayesine çevirdik. Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayi firması olduk. İhracat kapasitemizi genişletmek için Coşkunöz Metal Form olarak yerel ve global endüstri pazarında yatırımlarımıza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Üretime yönelik yeni anlaşmalar olacak”

Coşkunöz Holding’in yurt dışı yatırımlarında piyasayı ve ticaretin rotasını doğru analiz ettiklerini vurgulayan Coşkunöz Holding CEO’su A. Erdem Acay da, “Coşkunöz Alabuga ile Rusya’da 2014’te önemli bir yatırım projesi gerçekleştirdik. Burada çelik üretiminin önemli firmalarından MMK Metalurji ile işbirliğine gittik ve MMK-Coşkunöz-Alabuga’yı kurduk. Ford, Mercedes Benz ve Kamaz markaları için üretim yapan Rusya’daki tesisimiz 2014 yılında devreye girdi. Beklediğimiz başarıyı burada yakaladık ve üretime yönelik yeni anlaşmalar ile yatırımımıza değer katmaya devam ediyoruz. Rusya yatırımımızdan elde ettiğimiz tecrübe ile Coşkunöz MA’yı da bir adım öteye taşımak istedik. Magnetto Automotive gibi bir dünya devi ile partnerlik anlaşması yaptık. Coşkunöz Alabuga ile Rusya’da yakaladığımız çizgiyi, Coşkunöz MA ile Romanya’da devam ettireceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YERLİ OTOMOBİL PROJESİNDE YER ALMAK İSTİYORUZ

Coşkunöz Holding hakkında bilgiler de veren Acay, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Acay, bir soru üzerine yerli otomobil projesinde yer almayı çok istediklerini ve bu konuda görüşmelerinin olduğunu söyledi. Romanya’da yatırımın yapmanın temel amacının pazara ve müşteriye yakın olmak olduğunu dile getiren Acay, önemli teşviklerin de bunad rolü olduğunu anlattı. İç pazarda daralma olmasına rağmen ihracat ağırlıklı çalıştıkları için 2018’in kendileri için olumlu geçtiğini de bildiren Acay, 2019’da da kötü bir senaryo beklentilerinin olmadığını söyledi.

Basın toplantısının ardından Coşkunöz yöneticileri, basın mensuplarına üretim Bursa OSB’deki üretim tesislerini gezdirdi ve üretim ile ilgili bilgiler verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57