Maskulen sektörde topuk sesleri

Bir zamanlar mahalle emlakçıları, o zamanlar isteyen herkes bu işi yapabiliyordu, cama astıkları kiralık ya da satılık mülk ilanları ile müşteri bulurlardı.

Şimdi devir değişti!

“Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile emlakçılık faaliyetleri geçte olsa disiplin altına alınıyor. Yeni yönetmelikle, yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamıyor.

Öte yandan, emlak/gayrimenkul sektöründe yoğun bir rekabet var. Uluslararası ve yerli zincirler ile yerel emlak şirketleri portföyleri almak için yarışıyor.

Sektördeki kıyasıya rekabet ve çağın ihtiyaçları, “oyunun kuralları”nın yanı sıra “oyuncuları” da değiştiriyor, dönüştürüyor.

Örneğin, “emlakçı” unvanı, “emlak/gayrimenkul danışmanı” ya da “emlak/gayrimenkul uzmanı” gibi tanımlara evriliyor.

Maskulen* sektördeki bu dönüşümde en çok dikkati çeken ise “kadın emlak/gayrimenkul danışmanı” ya da “kadın emlak/gayrimenkul profesyoneli”...

Ve bugün gelinen noktada, Türkiye genelinde emlak sektöründe kadın danışmanların sayısı hızla artıyor. Erkek egemen sektörde, özellikle son birkaç yıldır, varlıklarını iyiden iyiye hissettirmeye başladılar.

Öyle ki, Bursa ölçeğinde bakarsak, sektörün çatı kuruluşu Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası’na (BEMO) kayıtlı üyelerin yüzde 20’sini kadınlar oluşturuyor. Yani bin 400 üyenin yaklaşık 300’ünü…

BEMO’ya kayıtlı kadın üyelerin 200’ü doğrudan emlak sektöründe danışman olarak faaliyet gösterirken, diğerleri aile şirketi olması sebebiyle işe katılım sağlıyor.

Kentte yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edildiği sektörde toplam kadın çalışan sayısı ise 2 bine ulaşmış durumda.

Bursa, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nde kadın emlak danışmanı oranının en yüksek olduğu illerin başında geliyor.

Bölge olarak liderlik ise Ege'de…

Peki, kadın profesyonellerin gayrimenkul sektöründeki hızlı yükselişini hangi sebeplere bağlamak gerekir?

Bu doğrultuda farklı kaynaklarda birçok neden/sonuç ilişkisi sıralanıyor. Ön plana çıkan uzman görüşlerine değinmek gerekirse:

- Öncelikle aile konutu satışlarında son karar vericinin kadınlar olması sebebiyle, kurumsal şirketlerin kadın danışmanlara olan talebi her geçen gün artıyor.

- Kadınlar; ihtiyaçları anlama, seçenekleri gözden geçirme, doğru karar verme gibi süreçlerde müşteri ile daha fazla empati kurabiliyorlar.

- Çalışma saatlerinin esnekliği, doğum gibi olaylarda mesleğe ara verilebilmesi, performansa dayalı kazanç sistemi gibi gerekçeler de sektöre ilgiyi artırıyor.

- Sektörde davranışları, giyim ve iş tarzları ile kadınların daha fazla güven verdiği görüşü de hakim.

- Ayrıca mesleki eğitimlerle kendilerini geliştirme noktasında aktif oldukları vurgulanıyor.

Tabii ki, hepimizin bildiği gibi maskulen sektörde kadın olmanın birçok dezavantajı da var.

Ancak görünen o ki, kadın emlak profesyonelleri, erkek egemen bir sektörde dengeleri şimdiden alt üst etmiş durumda…

*Maskulen: Erkeksi. Türkçe’de yaygın kullanımı ve okunuşu “maskülen” olsa da kelimenin aslı Türk Dil Kuruma’na göre “maskulen”dir.

YORUM EKLE

banner70