Yerli girişimciye 750 milyon TL

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Yatırım Bankası işbirliğinde 750 milyon lira büyüklüğünde Türkiye Kalkınma Fonu kuruldu.

Yerli girişimciye 750 milyon TL

Fonun altında 350 milyon lira büyüklüğe sahip Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile 400 milyon liralık Bölgesel Kalkınma Fonu faaliyet gösterecek.

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, Türkiye'de birçok şirket ve girişime toplamda 750 milyon lira büyüklüğünde yatırım yapacaklarını söyledi.

Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında kurulan ‘Bölgesel Kalkınma Fonu' ile ‘Teknoloji ve İnovasyon Fonu'nun tanıtımı Yıldız Teknopark'ta gerçekleştirildi. Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, buradaki konuşmasında 5 yıl içerisinde söz konusu iki fon kapsamında ülkedeki birçok şirket ile girişime toplamda 750 milyon lira büyüklüğünde yatırım yapacaklarını belirtti. Öztop, ‘'Bunun 400 milyon lirasının Bölgesel Kalkınma Fonu, 350 milyon lirası ise Teknoloji ve İnovasyon Fonu olacak. Bu fonların toplamda 2020 yıl sonuna kadar gelecek yatırımlar ile beraber 1 milyar liraya ulaşmasını hedefliyoruz. Bu yatırımın, yaklaşık üç katı kadarlık bir sermayeyi de ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için mobilize etmesini bekliyoruz'' dedi.

KOBİ'LERE DESTEK OLACAĞIZ

Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile özellikle girişim ekosistemini ve teknoloji yatırımlarını desteklemeyi hedeflediklerine işaret eden Öztop, tamamen teknoloji odaklı yeni nesil girişimlere ve bu girişimlere yatırım yapan fonlara yatırım yapacaklarının altını çizdi. Öztop, ‘'Bölgesel Kalkınma Fonu ile hem büyüme potansiyeline sahip orta ölçekli şirketlere, hem de bölgesel bazda faaliyet gösteren KOBİ kategorisindeki firmalara destek olacağız. Ülkemizin her bölgesine ulaşma hedefiyle kalkınmada öncelikli sektörleri, ihracat ve iş gücü artırıcı sektörleri destekleyeceğiz'' diye konuştu.

TARİHİ BİR ADIM ATTIK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, büyüme ve kalkınmayı daha kuvvetli bir şekilde desteklemek adına finansal piyasalarda yeni bir reformu hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, Türkiye'nin üretken yarınları için tarihi bir adım attıklarını vurguladı. Büyümenin gücü ve kalkınmanın sürdürülebilirliği açısından parlak fikirlere, yeni teknolojilere ihtiyaç olduğunu ifade eden Varank, ‘'Bunu başarmak içinse piyasaları iyi okuyabilen, inovatif ve dinamik girişimciler gerekiyor. İşte bu yenilikçi fikirlerin hayat bulması ve ülkeye katma değer olarak dönmesi için girişimcilerin finansa erişiminin kolaylaştırılması son derece önemli'' dedi.

KALDIRAÇ GÖREVİ ÜSTLENECEK

Bakanlığın her iki fonla ortaya koyduğu 750 milyon liralık kaynağın minimum seviye olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Varank, şöyle devam etti: ‘'Biz sadece yeni bir başlangıcın fitilini ateşlemiş oluyoruz. Bu başlangıç sermayesinin ardından oluşacak alt fonlarla kısa vadede milyarlarca liralık kaynağın yatırıma ve üretime dönmesi bizim fonlarımızda da olacak. Bu sistemle birlikte yatırımlardaki geri dönüşler, yeniden başka şirketlere kaynak olabilecek. Ar-Ge, Ür-Ge ve teknolojik dönüşüm artık tamamen kamu kaynaklarından, merkezi bütçeden değil aynı zamanda bu yatırımlarından gelen geri dönüşlerle de beslenecek. Başlattığımız fonlar, hedeflerimize varmada önemli bir kaldıraç görevi üstlenecek.''

ÜLKENİN YARINLARINA YATIRIM YAPIN

Söz konusu fonların, tüm paydaşların yatırımına açık olduğunu anlatan Bakan Varank, ‘'Gelin bu fonlara, Türkiye'nin yarınlarına yatırım yapın. Yine buradan girişim sermayesi fonlarına da çağrı yapmak istiyorum. Siz de Türkiye Kalkınma Bankasına başvurun, keşfettiğiniz işletmelere birlikte destek olalım, Türkiye kazansın, sizler de kazanın'' dedi.

YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73