‘Vatandaşların banka borcu ertelenmeli’

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, içinde bulunduğumuz bu zor günlerde hem kamu hem de özel sektörün vatandaşa destek olmasını istedi. Bir an önce ekonomik önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Aydın, vatandaşların banka borçlarının da ertelenmesini talep etti.

‘Vatandaşların banka borcu ertelenmeli’

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, yaptığı yazılı açıklamada koronavirüsü karşısında ulusça geçirdiğimiz bugünlerde alınması gereken ekonomik önlemlere dikkat çekti. Hem Türkiye’nin hem de tüm dünyanın virüsün yayılması karşısında endişeli olduğunu kaydeden Aydın, şu ana kadar alınan kararları dikkatle izlediklerini belirtti. Aydın, insan sağlığının korunması ve koronavirisünün yayılmaması için alınan güvenlik tedbirlerini olumlu bulduğunu belirterek bunun yanı sıra ekonomik önlemlerin de şart olduğunu vurguladı. Aydın şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın büyük kısmı evinden çıkmamaya çalışıyor. Bir kısım vatandaşımız ise işletmeler kapandığı için çalışamaz durumda. 81 milyon kaygıyla gelişmeleri izliyor. Bu kaygıyı bir nebze de azaltmak için iktidarın ekonomik önlemler alması şart. Esnaf ve çalışanlar bu virüsün başka mağdurları olmamalı. Madem ulusça bu süreçte omuz omuza olacağız, madem hastalığa karşı hep birlikte direneceğiz, kamu da özel sektör de elini taşın altına atmak zorunda. Öncelikle esnaf borçları ertelenmeli. Bankalar vatandaşların kredi kartı ve kredi borçları ileri tarihe kadar dondurulmalı. Çiftçi borçları aynı şekilde ertelenmeli. Bu virüs karşısında en büyük risk grubu 65 yaş üstü, yani emekli. Bu grup gelişmeleri endişeyle izliyor, evinden çıkmıyor ve moral çöküntüsü yaşıyor. Gerekirse iktidar bayramlarda yaptığı gibi bir promosyon daha vererek bu yaş grubunu rahatlatmalı.”

Erkan Aydın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin su borçlarını ertelemesini, borç nedeniyle saatleri kapatılan konutların yeniden açmasını takdirle karşıladığını kaydederek bunun tüm yerel yönetimlere örnek olmasını istedi. Aydın, “Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz şirketleri de fatura borçlarını ertelemelidir. Bu süreçte hiçbir vatandaşımız soğukta, karanlıkta kalmamalıdır” dedi.

Alınacak önlemlerle şirketlerin batmayacağına dikkat çeken Erkan Aydın, “Bu süreçten kimse refah payını yükselterek çıkmasın. 81 milyonun ‘ahı’nı kimse almasın” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57