TÜSİAD: Reform gündemimize hızla dönmeliyiz

TÜSİAD, İstanbul'daki yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından bir açıklama yaptı. Yazılı basın açıklamasında bulunan TÜSİAD, İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ederken Türkiye'nin bir an önce ekonomide reform gündemine dönmesi çağrısı yaptı.

TÜSİAD: Reform gündemimize hızla dönmeliyiz

"İstanbul'da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyduğunu" belirten TÜSİAD'ın yazılı açıklaması şöyle:

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyoruz. 31 Mart seçimlerinde seçilen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyoruz.

Seçim sürecinin ardından artık reform gündemimize hızla dönme fırsatımız var. Son dönemde bazı olumlu veriler gözlenmekle beraber talep koşulları halen zayıf seyrediyor. İşsizlikteki artış endişe vericidir. Yüksek enflasyon ve yüksek dış borç ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor.

Bu çerçevede, ekonomimizdeki sorunların gerçekçi bir anlayışla tespiti ve bunlara yönelik kalıcı çözümler aciliyetini korumaktadır. Açıklanan tüm plan ve programların bütünlük içerisinde ayrıntılarıyla ve öncelikleriyle kamuoyuyla paylaşılarak zaman kaybetmeksizin uygulamaya geçirilmesi çok faydalı olacaktır.

Eşzamanlı olarak başta hukuk devleti ve özgürlükler olmak üzere, dijital dönüşümden eğitime çok önemli yapısal reform önceliklerimiz bulunuyor.

Uluslararası ilişkilerimizde de ekonomik dengelerimizi sarsabilecek tehditlere karşı gereken tedbirlerin alınmasını ve sorunların diplomasi yoluyla aşılmasını temenni ediyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği üyelik sürecimiz çerçevesinde mevcut gümrük birliğinin güncellenmesi de ülkemizin küresel rekabet gücü açısından çok etkili olacaktır.

YORUM EKLE

banner70