TÜSİAD Başkanı'ndan faiz açıklaması

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonda kalıcı bir iyileşme görmeden faiz indirimi yönünde bir adım atma ihtimalini düşük gördüğünü belirterek, "Hatta adım atmaması gerekir diye de düşünüyorum." dedi.

TÜSİAD Başkanı'ndan faiz açıklaması

İş dünyası açısından 2018 gelişmeleri ve 2019'dan beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilecik, Avrupa'da 2018'de
güçlü bir büyüme gerçekleştiğini ve bunun Türkiye'nin ihracatını desteklediğini dile getirdi.

Bu yıl ki öngörülere bakıldığı zaman ihtiyatın elden bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Bilecik, "Planlarımızın gerçekleşmesi için gerekli olan bütün pozitif adımları atacağız ama Avrupa Birliği'nde (AB) büyümenin biraz yavaşlayacağını göz ardı etmememiz gerekiyor. Yani yüzde 2'ler civarındaki büyüme sanki 1,7'lere gelecek gibi. Çok önemli bir azalmadan bahsetmiyorum ama yine de bizim bu konuyu göz ardı etmememiz gerekiyor." diye konuştu.

Bilecik, Avrupa tarafında Brexit'le ilgili ortaya çıkabilecek risklerin de ihmal edilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, bunlara rağmen gelecek yıl 2018'den çok daha kuvvetli bir ihracat rakımı beklediklerini söyledi.

Turizm sektörü cirolarında sıkıntı olmadığına işaret eden Bilecik, ancak burada daha fazla verimliliği sağlayacak fiyat artışlarına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE

banner65

banner57