TUSAŞ Bursa'da yatırımcı arıyor

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı'nın (TUSAŞ) yerli ve milli uçak üretimi için Bursa'da yatırımcı aradığı öğrenildi.

TUSAŞ Bursa'da yatırımcı arıyor

Yerli ve milli uçak sanayinin geliştirilmesine yönelik adımlarını hızlandıran Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, iki farklı uçak üretiminde Bursa'da yatırımcı arayışına girdi.

enbursa.com'un edindiği bilgiye göre, Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Bursa'ya gelerek, makina üretimiyle tanınan bazı kuruluşlarda inceleme yaptı.

TUSAŞ'ın milli muharip uçak projesi Turkish Fighter TF-X ile Hürkuş'un alüminyum gövde parçalarını bastırmak için yatırımcı aradığı kaydedildi.

TUSAŞ'ın istediği yatırım maliyetinin 5 milyon dolar olduğu, buna karşılık yatırımcıya 9 milyon dolar ciro garantisi verileceği bildirildi.

TUSAŞ'ın yatırımın Ankara'da yapılmasını istediği de edinilen bilgiler arasında.

TF-X PROJESİ

Milli Muharip Uçak Projesi (MMU) TF-X, Türkiye ile İngiltere'nin ortak geliştireceği 5. nesil savaş uçağı projesi olarak biliniyor. Tasarım-geliştirme, test ve tahmini olarak 200-300 adet uçağın üretimini kapsayacak uzun soluklu proje için üretim aşamasını da dahil ederek 50 Milyar Dolar'lık bir yatırım söz konusu.

HÜRKUŞ

Adını Türkiye'nin efsane havacısı Vecihi Hürkuş'tan alan Hürkuş, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Programı kapsamında farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlandı. Hürkuş, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra; hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57