Türkiye dijital bankacılıkta fark attı

38 ülkedeki 238 banka ve 10 FinTech kuruluşunu içeren, bankacılık sektörünün dijital olgunluğunun incelendiği araştırmada Türkiye, ilk 5’te yer alarak “Dijital Şampiyon” lardan biri oldu.

Türkiye dijital bankacılıkta fark attı

Finans sektöründe bankaların dijital dönüşümünü inceleyen Deloitte, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesine yönelik yaptığı “Dijital Bankacılık Olgunluk Anketi” çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

38 ülkeden 238 banka ve 10 FinTech kuruluşunun dijitalleşen dünyaya ne derece uyum sağladığını, kimlerin öncü ve kimlerin takipçi olduğunu ortaya koyan araştırmada, Türkiye dijital bankacılıkta bölgenin 5 şampiyonu arasında gösterildi.

Araştırmaya katılan 238 banka dijital olgunluklarına göre;“Dijital şampiyonlar”, “Akıllı takipçiler”, “Benimseyenler” ve “Dijitali geç takip edenler” olarak sınıflandırıldı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre “Dijital şampiyon” kategorisinde yer aldı.

Bu ilk 5 ülke, bankacılıkta müşterilerine çeşitli dijital işlevsellik sağlayan, müşteri beklentilerini karşılayan ve modern mobil müşteri deneyimi sunan bankaların faaliyet gösterdiği ülkelerden oluştu.

Araştırmada, İsrail, İrlanda, İzlanda, Slovenya, Letonya, Kuveyt, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri “Dijitali Geç Takip Edenler” listesinde yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57