Tekstilde istihdam alarmı

Tekstil sektöründe nitelikli iş gücü ihtiyacına işaret eden Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Türk tekstil sanayi ve tekstil ile ilgilenen tüm sanayicilerimiz için çözüm bekleyen en önemli memleket sorunlarından birisinin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tekstilde istihdam alarmı

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, son dönemde hemen hemen her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de yaşanan nitelikli insan kaynağı ihtiyacı konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu. Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’de tekstil mühendisliği eğitiminin bugüne kadarki en zor günlerini geçirdiğini ifade eden Keçeci, bu sene üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümü kontenjanlarının düşüklüğüne dikkat çekti. Türkiye’nin tekstil ürünleri ihracatının 25,2 milyar dolar seviyelerinde olduğunu anlatan Keçeci, “Sektörün ülke genelindeki istihdamı 918 bin 174 kişi ile toplam istihdamın yüzde 7’sini oluşturuyor. Tekstil ve hazır giyim sektörü, ürettiği doğrudan, dolaylı ve uyarılmış brüt katma değer ile de ülkemizin en önemli sektörü. Ayrıca sektörün ülke geneline yayılan işletme yapısı ile girişimcilik ve istihdam yaratma yönünden de Türkiye için en kritik, en canlı, en fazla katma değer üreten iş ve yatırım alanlarından biri olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

FAKÜLTELER ÖĞRENCİ BEKLİYOR

Başkan Müjdat Keçeci, günümüzde meslek okullarında tekstil bölümlerine öğrenci bulmanın ve tekstil bölümlerinden öğrenci yetiştirmenin artık neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi. Bir diğer taraftan üniversitelerdeki tekstil fakültelerinin durumunun içler acısı olduğunu kaydeden Keçeci, “Üniversitelerimizin tekstil fakülteleri, bünyesindeki öğretim görevlileri, çalışanları ve tüm personeliyle eğitim vermek için adeta öğrenci bekler duruma gelmişlerdir. Bu durum gerçekten vahimdir. Nedenlerini mutlaka iyi analiz ederek bulmak gerekir. Neden gençlerimiz ülkemizin en önemli sektöründe mühendis olmak için bu fakültelere ve bölümlere müracaat etmiyorlar? Ya da üniversitelerimiz neden bu bölümlerine öğrenci bulamıyorlar? Türk Tekstil Sanayi ve tekstil ile ilgilenen tüm sanayicilerimiz için çözüm bekleyen en önemli memleket sorunlarından birisinin bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner69

banner70