TEB ve Makina İmalatçıları Birliği’nden reel sektöre destek

Türk Ekonomi Bankası ile Makina İmalatçıları Birliği, 27 Kasım Salı günü gerçekleşen imza töreniyle bir iş birliği anlaşması yaptı.

TEB ve Makina İmalatçıları Birliği’nden reel sektöre destek

TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ile Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan’ın katılımıyla düzenlenen imza töreni ile yapılan anlaşma doğrultusunda teknoloji, girişimcilik ve üretim alanlarında ortak proje geliştirme, proje uygulama ve mentorluk programlarının yanı sıra MİB üyelerinin ihtiyaçlarına özel olarak TEB tarafından finansal hizmet ve ürünler de sağlanması öngörülüyor.

Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan da makinenin, çok stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, TEB ile yapılan iş birliğinin ülke ekonomisine ve üretime çok ciddi faydalar sağlayacağını belirtti.

Protokol ile birlik üyelerinin; teknoloji transferi, iş birlikleri, birleşmeler ve TEB'in sunduğu birçok hizmeti kullanabilme ayrıcalıkları olacağını bildiren Özkayan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaptığımız ortaklığın, sürdürülebilir büyümenin yanında her zaman vurguladığımız inovatif gelişme ve katma değerli üretimin önünü açacak çok ciddi bir iş birliği olduğunu düşünüyorum. MİB üyeleri gerek ihracat gerek üretim gerekse de teknoloji gelişimi anlamında TEB'in sağladığı desteklerden faydalanacak. Makine üreten toplumlar gelişmiş toplumlardır. Makine ile birlikte ülkenin teknolojisi ve insan kaynağının kalitesi de gelişiyor. Üretimde belli bir seviyeye gelindi, ihracat yapılıyor ancak ithalatla ihracat arasında neredeyse 10 milyar dolarlık bir makas var. Bunun açığı teknoloji eksikliğinden geliyor. Teknolojik ara ürünü Türkiye’de maalesef üretemiyoruz ve buna geçişte geç kalındı. Tabii ki ithalat oluyor, bunu destekleyen makineler de ithal ediliyor. Aslında bu protokol ile bir anlamda bu açığı kapatacağız."

Özkayan, birlik üyesi makine imalatçılarının, TEB bünyesindeki 700'e yakın start up firmasıyla bir araya gelerek iş birliği yapmasının önünün açıldığını belirterek, "Firmalar arası ortaklık ve iş birliği kültürünün yaygınlaşmasının; ülke sanayimizin gelişmesi, sürdürülebilir büyüme ve rekabetçilik bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Küçük sermayeli start up firmaları teknoloji ve inovasyon anlamında çok farklı ve özgün fikirlere sahip. Bu iş birliğiyle birçok başarı öyküsünün ortaya çıkacağına inanıyorum. MİB ve TEB, birbirinden habersiz ancak ihtiyaç doğrultusunda birbirine tam da uygun olan firmalarımızın tanışması ve iş birliği yapabilmesi için sorumluluğu üstlendi ve gereken platformu hazırladı." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 15:33
YORUM EKLE

banner70

banner69