Sütaş'tan Bingöl'e dev yatırım

Türkiye süt sektörünün devlerinden Sütaş, Bingöl'e dev yatırım yapıyor. Yatırım, Çiftlikler, Yem fabrikası, Süt Ürünleri Fabrikası, Yenilenebilir Enerji, Gübre Tesisleri ve Hayvancılık Eğitim Araştırma-Geliştirme Merkezi’nden oluşuyor. Bingöllü gençlerin eğitildiği projede bin kişinin istihdam edilmesi beklenirken, dev tesisin bölgede yaratacağı ekonomik ve sosyal etkilerin incelendiği bir de rapor hazırlandı.

Sütaş'tan Bingöl'e dev yatırım

Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi - Bingöl Entegre Tesisleri yatırımı hızla tamamlanıyor.

Bahar aylarından itibaren faaliyetlerine başlamasıyla birlikte bölgede; üretim teknolojisinde değişim, yenilikçilik kapasitesinde artış, kurumsal kapasitenin gelişmesi, işsizliğin azalması, işgücü niteliğinde gelişim, hane gelirlerinde artış, dışarıya göçün durması, hatta nitelikli nüfusun geriye dönmesi, gelir dağılımında dengelenme ve sosyal ve kültürel dönüşümün hızlanması gibi bölgeyi önemli ölçüde değiştirecek gelişmeler bekleniyor.

Sütaş'ın 4. dev tesisi olacak yatarımın bölgede yaratacağı ekonomik ve sosyal etkileri incelemek üzere Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Bölgesel Kalkınma Uzmanı Kamil Taşçı tarafından bir de rapor hazırlandı. “Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri Yatırımının Sosyo-Ekonomik Etkileri: Bölgesel Dinamik Girdi-Çıktı Analizi (2018-2033)" başlıklı raporda bölgede yaşanacak değişimi gözler önüne serdi.

Konuyla ilgli olarak Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Sütçülük; yüksek katma değer yaratan, toplumsal refaha katkıda bulunan bereketli ve kapsayıcı bir faaliyet alanı. Sütaş’ın “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modeli de, tarım, hayvancılık ve sanayiyi bir araya getiren, bu sektörlerin entegre şekilde yönetildiği önemli bir örnek, sosyal ve ekonomik etkileri yüksek kapsayıcı bir model niteliğinde.

Bu model ile hayata geçirilen “Sütaş Güney Marmara Sütçülük Projesi - Karacabey Entegre Tesisleri”, “Sütaş Orta Anadolu Sütçülük Projesi - Aksaray Entegre Tesisleri” ve “Sütaş Ege Sütçülük Projesi - Tire Entegre Tesisleri”nden sonra, 4. tesisimiz olan “Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi - Bingöl Entegre Tesisleri” yatırımı hızla tamamlanıyor.

Bahar aylarında faaliyete geçmesini hedeflediğimiz yatırımımızın, bölgede yaratacağı ekonomik ve sosyal etkileri incelemek üzere; Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Bölgesel Kalkınma Uzmanı Kamil Taşçı tarafından hazırlanan “Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri Yatırımının Sosyo-Ekonomik Etkileri: Bölgesel Dinamik Girdi-Çıktı Analizi (2018-2033)" raporunu paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu yatırım ile sütün iyiliklerinin ve bereketinin, Bingöl’den tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yayılarak ülkemizin kalkınmasına, toplumuzun sağlık, refah ve mutluluğuna katkılarda bulunmasını dileriz."

YORUM EKLE

banner70