Şehir Hastanesi metrosu için ihale hazırlığı başladı

Emek’te biten Bursaray hattını hızlı trenle buluşturup Şehir Hastanesi’ne götürecek proje için Bursa Büyükşehir Belediyesi ihale hazırlığına başladı.

Şehir Hastanesi metrosu için ihale hazırlığı başladı

Olay Gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın bugünkü köşesinde duyurduğu konu ile ilgili yazısı şöyle:

Aslında... Planlama süreci Şehir Hastanesi projesiyle birlikte başladı. Hatta, hızlı tren için Bursaray hattının Emek’ten Balat’a uzatılacak bölümü Şehir Hastanesi için başlangıç noktası düşünüldü.

Ne var ki...

Şehir Hastanesi inşaatı hızla ilerlerken, hazırlıklarına Büyükşehir Belediyesi geçen döneminde başlanan Bursaray’ı uzatacak proje, başta finansman olmak üzere hesapta olmayan engellerle karşılaştı.

Gelinen noktada...

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in, son aşamaya gelen Şehir Hastanesi’nin yıl ortasında açılacağı açıklamasını duyurduk.

Ardından...

Kentin sağlık yatırımları kapasitesini yükseltecek hastane kampusu özelliği taşıyan Şehir Hastanesi’ne ulaşımla ilgili gelişmenin bilgisini de AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin verdi.

Dedi ki:

“54 kilometrelik raylı sistem hattının büyük bölümünü AK Parti’li belediye başkanları yaptı. Kestel’den başlayıp bir kolu Emek’e, diğer kolu Uludağ Üniversitesi’ne uzanan hattımız var.”

Gelişme şu:

“Emek’te biten Bursaray hattını hızlı trenle buluşturup Şehir Hastanesi’ne götürecek proje için Büyükşehir Belediyemiz ihale hazırlığı yapıyor.”

Projeye göre...

Yüzde 70’i yeraltından tünelle gidecek 4.2 kilometre uzunkuğundaki hattın öncelik nedenini şöyle açıkladı:

“Şehir Hastanesi devreye girdiğinde ulaşımını raylı sisteme entegre ederek çözmemiz gerekiyor. O neden Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş gündemin önce bu projeyi aldı. Yeni dönemin ilk projesi bu olacak.”

Şöyle devam etti:

“Bursaray’ı Uludağ Üniversitesi’nden Görükle’ye de götürüp Görükle’yi raylı sistemle entegre etmemiz gerekiyor.”

Şunu da ekledi:

“Bir de, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Gürsu’dan başlayıp Yıldırım ve Osmangazi’yi içine alarak Çalı gelişim bölgesine uzanan ve tamamı yeraltından giden metro projemiz var. Onu da yapacağız.”

Hastaneye lastik tekerlekli geçici ulaşım

Projeye gore… Emek’ten uzatılacak Bursaray hattı, Mudanya Yolu’nda Geçit güneyindeki Balat’ın içinden ve yeraltından hızlı tren istasyonuna ulaşıp Şehir Hastanesi’ne bağlanacak.

Ancak…

İhale hazırlığı yapılan hattın zamana ihitiyacı var. Oysa Şehir Hastanesi bu yılın ortasında ve haziran ayında hizmete açılacak.

İşte…

Hastane açıldığında doğacak ulaşım sorunu için Burulaş metro projesi olana kadar lastik tekerlekli geçici ulaşım planlıyor. Bu da otobüs ya da metrobüsle olacak.

Nüfus artışından fazla araç sayısı arttı

Şunu biliyoruz… Bursa kolay bir şehir değil. AK Parti Bursa Mlletvekili Dr. Mustafa Esgin de bu gerçeğe işaret ederken “ovayla dağ arasına sıkışmış bir şehir” tanımını ekledi.

Sonra da…

Çarpıcı bir istatistik bilgisi verdi:

“Bir şehir düşünün ki, geçtiğimiz yıl nüfusu 50 bin kişi artmış, fakat 68 bin araç trafiğine girmiş. Böyle bir şehirde yalnızca yeni yollar açarak hızla artan araç trafiğinin altından kalkmak mümkün değil.”

YORUM EKLE

banner70