Savunma ve Havacılık Sanayiide 10 ayda 1.5 milyar dolar ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Savunma ve Havacılık Sanayii'nde bu yılın 10 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14.4 artışla 1 milyar 553 milyon 804 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Savunma ve Havacılık Sanayiide 10 ayda 1.5 milyar dolar ihracat

Türk savunma sanayi ihracatında ilk dört arasında yer alan kara aracı üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri AŞ, Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan araçlara yönelik yaptığı ihaleyi Pars araçları ile kazanmıştı.Şirketin Umman ile ihracat sözleşmesi ise 513 milyon dolardı.İlk zırhlı aracı geçtiğimiz yıl teslim eden şirket, 2020'ye kadar Ummana Pars III 8×8 ve Pars III 6×6 olmak üzere toplamda 13 farklı konfigürasyonda 172 zırhlı araç teslim edecek.

Pars'ın ihracat bedeli 1 milyar doları geçti

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt,Demirören HaberAjansı'na(DHA) savunma ihracatı ile ilgili bilgiler verdi. Pars zırhlı araçları Türkiyeye satmadan en büyük ihracatı Malezyaya yaklaşık 550 milyon dolar ile yaptıklarına dikkat çeken Kurt, O zaman tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatıydı. Bunu 2011 yılında imzalamıştık arkasından 2015 yılında yine Umman ile ihracat sözleşmesi yine Pars ailesiPars III 8×8 ve Pars III 6×6 zırhlı araçlar. Bu da yaklaşık 513 milyon dolar. Şu an da Parsın toplam ihracat bedeli 1 milyar doları geçti. İlki Malezyaydı bu da Umman.Umman sözleşmesi de yürürlüğü girdikten sonra geçen sene de bir teslimat oldu çok yüksek değildi. Bu sene 150yi bulduk zannediyorum. Seneye de devam edecek. 2020 de bitecek sözleşme. Ummanda gayet iyi gidiyor.Müşterilerimiz ürünlerden çok memnun. Geçen bir tatbikat yapıldı orada reklamını yaptılar tatbikatta kullandılar araçları.Umman bizim için güzel bir Pazar.Ummana üç sene önce girdik. Yine bütün Türk savunma sanayi peşimizden geliyor Ummana ne satarız diye. Son 10 yıla bakarsanız savunma ihracatında uzak ara üçüncü çıkacağımızı düşünüyorum. Komple sistem ihracatı olarak bakılırsa onda da tek başımıza kalacağımızı düşünüyorum dedi.

Umman'da ortak şirket kurulmasıyla ilgili görüşülüyor

Umman'da yerel otorite ile birlikte bir şirket kurulmasıyla ilgili bir çalışmanız var mı? şeklindeki soruya FNSS Genel Müdürü ve CEOsu K. Nail Kurt, Bunu da görüşüyoruz. Hem satış sonrası desteğe yönelik, hem de yeni sözleşmelerde belki bir miktar yerli üretim yapmak üzere. Böyle bir düşüncemiz var.Oradaki yerel otorite ile bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Tabi pazarın çok büyük ve devam ediyor olması lazım böyle bir yatırıma değsin. Böyle büyük projelerle yerleşebiliyorsunuz pazarlara. Böyle bir fikir ve görüşme var şu an da ama ilk etapta orada üretimden ziyade kendi kendilerine araçlara bakabilecek seviyeye getirmek üzere bir girişim olacak diye düşünüyorum" diye cevap verdi.

Endonezya ile önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimali yüksek

Endonezya'da önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren Kurt, Endonezya firmasıyla bir orta ağırlıkta tank geliştirdik ortaklaşa ama ağırlıklı olarak FNSS tasarladı ürünü dedi ve ekledi: Bunun da yaklaşık 3 senedir sürüyor geliştirme sözleşmesi.Onu tamamladık iki tane protatip bitirdik. Bu sene testlerden başarıyla geçti Endonezyada.O da bizim için yeni bir pazar Türkiye savunma sanayi için. Orada da kapıdan içeri ayağımızı soktuk işte kapıya yükleniyoruz. Bir seri üretim sözleşmesi peşinde koşuyoruz. Önümüzdeki bir iki yıl içinde Endonezyada.Önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimali yüksek. Malezyaya devam ediyoruz.Suudi Arabistanı takip edeceğiz. Ummanda ilave projeler olacaktır. Dolayısıyla ihracat ağırlığımız devam edecek. Bu arada tabii içeride de önemli projeler aldık. 5 tane değişik sözleşme devam ediyor Savunma Sanayi Başkanlığı ile orada da önemli araçlarımız var. Savunma sanayi anlaşması imzaladığımız ülkelerle ister istemez doping etkisi yapıyor.

"Savunma sanayinde bir ülkeye girildi mi ihracat rakamları da artıyor"

FNSS Genel Müdürü ve CEOsu K. Nail Kurt şunları söyledi:Biz savunma sanayinde bir ülkeye girdik mi rakamlar yüzde binler yüzde on binler seviyesinde ihracatta artıyor. Mühim olan devamını getirmek. Onun için de biz uğraşıyoruz. Biz ihracat anlamında savunma sanayinde öncü bir şirketiz. 2000 yılında Malezyaya girdik hala çıkmadık. Peş peşe 1.5 milyar dolar Malezyaya paletli ve zırhlı araçlar. Sözleşmelerimiz var. Devam ediyor. Suudi Arabistana 2004 yılında girdik hala çıkmadık ama şu anda ilişkiler yüzünden bir duraklama yaşıyoruz orada da bir milyar doları geçtik" diye konuştu.

Savunma ve Havacılık Sanayinde 1 Ocak-31 Ekim 2018 tarihlerinde en çok ihracat yapılan ülkeler şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri:579 milyon 100 bin dolar

Almanya:185 milyon 502 bin dolar

Umman:150 milyon 514 bin dolar

Hindistan:67 milyon 6 bin dolar

Hollanda:64 milyon 533 bin dolar

Birleşik Krallık:47 milyon 615 bin dolar

Polonya:44 milyon 289 bin dolar

Fransa:43 milyon 43 bin dolar

Azerbaycan:31 milyon 229 bin dolar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49