Robotlar konuşuyor Türkiye dönüşüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği Smart Future Expo, Türkiye’nin geleceğine ışık tuttu. Geleceğin endüstri vizyonunu çizen paydaşlar, büyük Veri, IoT, Yapay Zeka, Bulut Bilişim gibi teknolojilerle kalkınmaya yön çizecek.

Robotlar konuşuyor Türkiye dönüşüyor

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından “Dönüşerek Daha Güçlüyüz” sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Smart Future Expo zirvesinde 100'den fazla konuşmacı, sunumlar, paneller ve oturumlarda Sanayinin Dönüşümü, Büyük Veri, IoT, Yapay Zeka, Bulut Bilişim gibi Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler, Akıllı Şehirler ve Dijital Altyapılar, Girişimcilik ve Yatırımcılık Ekosistemlerinin Yarını, Enerjinin Geleceği gibi tema başlıkları altında, çok kıymetli bir gelecek vizyonunun oluşmasına katkıda bulundu. Zirvede Bakan Mustafa Varank'ın yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Vekili Ahmet Özer ve MAKFED Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkan Vekili Adnan Dalgakıran konuşmalarını gerçekleştirdi.

ROBOT RÖPORTAJ VERDİ

Açılış salonunun bir diğer önemli oturumu da Murat Erdör ve Talar Süslü moderatörlüğünde, HumanAge Technology CEO'su Faik Berk Güler eşliğinde sahnede keyifli bir sohbet gerçekleştiren Türkiye'nin ilk ve tek sosyal robotu Nely oldu. İlgili bir ziyaretçi kitlesi karşısında robotlar ve geleceğin dünyası hakkında görüşlerini dile getiren Nely Robot, sunumunun ardından alandaki röportaj noktalarındaki basın ekipleri ile röportaj gerçekleştirerek, Türkiye'de bir ilke imza attı.

RENGARENK STANTLAR

Smart Future Expo 2018 Fuar alanında ise, hem sanayi hem de akıllı şehirler temalarında iki büyük salondan oluşan fuar alanı ve fuayede yer alan sponsorlar ile teknoloji firmalarının stantları ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Katılımcı firmalar, geliştirilen son teknoloji ürünlerini sundukları, hizmet uygulamalarını gösterdikleri renkli stantları ile ziyaretçilere Geleceğin Akıllı Dünyası'na dair güçlü bir iç görü ve deneyim olanağı sundular.

TET AR-GE PROJE PAZARI ÖDÜLLERİ

14-15 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezi Harbiye'de Smart Future Expo çatısı altında eş zamanlı olarak gerçekleşen PROJE BAHARI 7'nin sonuçları da etkinliğin kapanışının ardından açıklandı. Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen TET AR-GE Proje Pazarı “Proje Baharı 7” yapılan ödül töreni ile sona erdi. İstanbul Kongre Merkezi’nde iki gün süren ve 83 projenin yer aldığı Proje Baharı 7’de beş kategoride dereceye giren katılımcılara ödülleri törenle verildi. Akıllı Binalar ve Çevre kategorisinde Düşük Enerji Tüketimli Yüksek Güvenlikli Sensör Düğümü tasarımı ile Murat Dener birinciliğe layık görüldü.Akıllı Enerji kategorisinde; Bren, Biyonik Yenilenebilir Enerji projesi ile Çınar Laloğlu, Akıllı Sağlık ve Medikal kategorisinde; Diagnobot, Teşhis ve Tedavi Amaçlı Zeki Robotik Rehabilitasyon Destek Sistemi ile Mehmet Emin Aktan ve Erhan Akdoğan, Akıllı Ulaşım ve Ulaşım kategorisinde; Metal Yorgunluğunu Aşamalı olarak Takip Eden Akıllı PDM Sensörü projesi ile Tarık Özkul, Diğer Akıllı Uygulamalar kategorisinde ise Hassas Tarım Teknolojileriyle Fide Yetiştiren Makine İle Sebze Bahçesi Robotu projesi ile Bilge Akgün ve ekibi birinciliğe uzandı.

YORUM EKLE

banner70

banner69