Reel kesim güven endeksi yükseldi

Reel kesim güven endeksi nisanda bir önceki aya göre 0.2 puan artarak 111 seviyesine yükseldi.

Reel kesim güven endeksi yükseldi

Merkez Bankası nisan ayına ilişkin reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. İmalat sanayiinde faaliyet gösteren 1745 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen reel kesim güven endeksi nisanda bir önceki aya göre 0.2 puan artarak 111 seviyesine yükseldi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 2.8 puan azalarak 107.4 seviyesinde gerçekleşti.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlendi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 11:44
YORUM EKLE

banner70