Plastik poşet kullanımı yüzde 78 azaldı

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2019 yılının ilk 6 ayında plastik poşet kullanımında yüzde 78’lik bir azalma olduğunu belirtti. Kurum, geçen yılın ilk 6 ayında 2 Milyar 54 Milyon olan poşet sarfiyatının bu yılın aynı döneminde 464 milyona düşürdüklerini söyledi.

Plastik poşet kullanımı yüzde 78 azaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’da Karadeniz iklim Değişikliği Eylem Planı’nı açıkladı. Programdaki konuşmasında Kurum, plastik poşet tüketimine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.Plastik poşetlerin oluşturduğu kirlilikle mücadele için bir karar aldıklarını ve 2019 yılı itibariyle, Türkiye’de plastik poşetleri ücretli hale getirdiklerini hatırlatan Kurum, plastik poşette önemli bir yol kat ettiklerini söyledi.

Yüzde 78 azaldı

Plastik poşet kullanımının geçen yıla oranla düştüğünü kaydeden Kurum, şöyle konuştu:

“Burada çok önemli bir güncel veriyi sizlerle paylaşmak isterim.Türkiye’deki beş büyük market zincirinin verilerine göre, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 2 Milyar 54 Milyon olan poşet sarfiyatını bu yıl 464 milyona düşürdük.Buna göre, plastik poşet kullanımında yüzde 78 azalma görüldü.Buradan plastik poşet düzenlememize destek veren tüm vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. “

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57