Oyak Renault'tan işçilere uyarı mesajı

Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yürütülen toplu sözleşme sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından metal işçileri grev kararı almıştı. Türk Metal Sendikası'na bağlı metal işçilerinin protestoları devam ederken Oyak Renault'tan işçilere uyarı mesajı gönderildi.

Oyak Renault'tan işçilere uyarı mesajı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş) bağlı Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yürütülen toplu sözleşme sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Türk Metal Sendikası'na bağlı firmalarda metal işçileri iş bırakma eylemi yaparak protestolarını devam ettirmişlerdi.

Bursa'da Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir otomotiv fabrikasında metal işçileri, üç işçinin işten çıkarıldığı gerekçesiyle iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti.

Oyak Renault İnsan Kaynakları, fabrikalarda devam eden protestolara ve iş bırakma eylemlerine yönelik işçilere uyarı mesajı gönderdi. Renault'un işçilere gönderdiği mesajda, 22 Ocak Çarşamba günü 15.30 ile 16.30 saatleri arasında Türk Metal Sendikası'nın çağrısıyla bazı çalışanların, sendikal hakları düzenleyen yasa ve yönetmeliklere aykırı, iş barışını zedeleyecek şekilde eylemde bulundukları savunuldu.

İşçilerden sağduyulu ve soğukkanlı olmalarının beklendiği vurgusu yapılan mesajda, "Çalışma ortamındaki huzuru bozacak ve çalışanlarımızın haklarını zedeleyecek bu tür eylemlerin kabulu mümkün değildir. Çalışma ortamını etkileyen bu tür eylemler karşısında, yasaların bize vermiş olduğu haklar ve yetkiler çerçevesinde gerekli aksiyonları alacağımızı bildirmek isteriz" ifadeleri kullanıldı.

Renault, eylemlerin devam edilmesi durumunda fabrikanın performansının ve şirketin itibarının zedeleneceğini belirtti.

YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73