Osmangazi Köprüsü’ne zamma tepki büyüyor

Osmangazi Köprüsü’ne yapılan yüzde 44’lük zamma toplumun her kesiminden tepki yağıyor.

Osmangazi Köprüsü’ne zamma tepki büyüyor

Osmangazi Köprüsü'nün 2019 geçiş ücretlerine fahiş oranda zam yapıldı. Osmangazi Köprüsü'nde geçen yıl 71,75 TL olan otomobil geçiş ücreti, 103,05 TL'ye çıktı. Zamma tepkiler ise büyüyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde 'Hangi nedenle zam yapıyorsunuz?' başlığıyla yer alan haberde "Duyurulan yeni rakam, otomobil geçiş ücretinin yüzde 43,62 arttığını gösteriyor. Bu artış oranı, spekülatif saldırı sonucu 2018'de TL karşısında yüzde 39,5 değer kazanan dolarındaki artışı bile sollaması dikkat çekti" dendi.

Yeni Şafak'ın haberi şöyle devam etti:

BU RAKAMLAR SÜRÜCÜLERİ İDO'YA YÖNLENDİRİR

Yap- İşlet-Devret modeliyle inşa edildiği için Otoyol AŞ tarafından işletilen Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücretlerine yapılan fahiş zammın sürücüleri; İDO'ya yönlendirdiği ifade ediliyor. İDO Topçular-Eskihisar arası arabalı vapur ücreti ise 1.sınıf araçlar yani otomobillerde tek yön 55 TL'ye sağlıyor. Bu durumda Osmangazi Küprüsü'nün geçişi İDO geçişinin iki katını aşıyor.

KENDİMİ KERİZ GİBİ HİSSETTİM

Habertürk yazarı Fatih Altaylı da, Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücretlerine yapılan zamma tepki gösterdi. Altaylı, "Kendimi bu kadar keriz hissettiğim başka bir olay hayatımda yaşamadım" dedi.

Fatih Altaylı, "Suriyeliler mi, Suriyelileştirme mi" başlığıyla yayımlanan yazısında "Dün yılbaşında aile büyükleriyle birlikte olmak için gittiğim Ayvalık'tan döndüm. Maalesef dönüş yolunda Osmangazi Köprüsü'nü kullandım. Yemin ediyorum, ayıptır, günahtır" ifadesini kullandı.

"Giderken yaklaşık 140 TL verdiğim köprü ve Bursa'ya kadar otoyol parası zaten yeterince acı vericiyken, dönüşte aynı yol ve köprü için 218 TL ödedim. Bu kadar pahalı bir köprü geçişi ve otoyol zannederim dünyanın hiçbir yerinde yok. Varsa da ben görmedim. Türkiye'de başka hiçbir şeye yapılmış böyle bir zam da yok" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

“Enflasyonla mücadele, söz konusu bu yap işlet yollar ve köprüler olduğu zaman belli ki geçerli değil. Üstelik 'kazık' duble. Kullandığım araç, 20 santim daha uzun olduğu için, 2. Sınıf araç tarifesi uygulandı. Bu da dünyanın başka bir yerinde gördüğüm bir şey değil. Ve işin acı tarafı o yoldan geçsek de geçmesek de sanki geçmişiz gibi devlet bu 'insafsız' fiyattan buraya garantili bir geçiş ücretini zaten ödüyor. Kendimi bu kadar 'keriz' hissettiğim başka bir olay hayatımda yaşamadım.”

KÖPRÜ ZAMLARI GERİ ÇEKİLİR Mİ?

OLAY Gazetesi yazarı Mustafa Özdal da konuyu köşesine taşıdı. Özdal, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Sosyal medya, toplumun nabzını en doğru ve en kestirmeden ölçen kitle iletişim aracı oldu günümüzde.

2019'un ilk günlerinde sosyal medyada en çok ne konuşuldu?

Osmangazi Köprüsü'ne gelen zam.

Zamma gelen tepkiler toplumun farklı kesimlerini de birleştirdi üstelik.

Yani, hiçbir AK Partili veya MHP'li zammı savunmuyor aksine onlar da şikayetçi.

Öyleyse bu zam geri çekilebilir.

İktidar bir formül üretir ve tam da seçim arifesinde toplumun tüm katmanlarından gelen tepkiyi dikkate alırsa kimse şaşırmasın.

Otoyolda yüzde 133 oranındaki zammın sırrı

Bursa Hakimiyet Gazetesi köşe yazarı Namık Göz ise şunları yazdı:

Osmangazi Köprüsü'nden yeni yılın ilk dakikalarında geçiş yapanlar yüzde 43,6'lık, otoyolu kullananlar ise yüzde 70'lik zamla adeta şok yaşamışlardı.
Asıl sürpriz ve etkisi daha büyük şoku Gemlikliler yaşadı. Gemlik Küçük Sanayi Kavşağı'ndan girip, Ovaakça'daki gişede ödeme noktasına gelen sürücüler, bir gün önce 5,45 lira olan otoyol kullanım ücretinin yüzde 133'lük artışla 12.75 liraya çıktığını görünce ölüp ölüp dirildiler...
Çünkü bu yola girip çıkmanız ortalama süratle 10-12 dakikayı geçmiyor. 12 dakikaya 12 TL ücret, nerede görülmüş! Buyurun size Türkiye'nin paralı otoyol tarihinin, en pahalı yol kullanım ücreti!?.
Merak edip araştırıyoruz. Kamu kuruluşlarından bilgi almanın zorluğu malum.
O yüzden bu konularla yakından ilgilenen AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin'i arayıp, hem yüksek orandaki Osmangazi Köprüsü geçişini, hem de astronomik artış olan otoyolun Gemlik bölümünü soruyoruz.
Kısa bir araştırmanın ardından Dr. Esgin, telefonla dönüş yaparak yanıtladı.
Köprü geçiş ücretinden başladı. Köprü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldıktan sonra ilk uygulanan ücret yüksek bulunduğu için 15 dolar artı KDV'ye indirilmişti. Yani 1 Ocak'ta dolar artışına paralel olarak güncelleme yapıldı. Dolar, Türk Lirası karşısında düşerse köprü geçiş ücreti buna göre inecek.
Gemlik güzergahı konusu biraz karışık. Tane tane anlatayım.
Biliyorsunuz, daha otoyol yapılmadan Bursa trafiğini rahatlatmak açısından çevre yolu Karayolları Genel Müdürlüğü yani bütçe kaynaklarıyla yapılarak hizmete açılmıştı. Sonradan Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan otoyol mevcut çevre yoluyla entegre hale geldi. Bu yıl çevre yolunun bakım ve onarım işleri otoyolu yapan firmanın sorumluluğuna verildi. Tüm masraflar artık firmaya ait.
Dolayısıyla gişeden çıkış yapsanız da yolun Karacabey bağlantı noktasına kadar ücret ödemiş oluyorsunuz. Yolun masrafı bu yöntemle çıkarılacak. Yolun tamamı 29 Ekim'de ulaşıma açılınca bu sorun da ortadan kalkacak.
Şimdi merak edilen soru şu: Bursa'dan, diyelim ki Ovaakça'dan otoyola bağlanıp Karacabey'e kadar yolu kullandığınızda (Ki bu mesafe Gemlik'ten Bursa gişeler arasından fazla) sıfır ücret. Gemlik'ten sadece Bursa girişine gelmek 12.75 lira.
Gemlik'te oturanların suçu ne?
Size de garip gelmiyor mu bu uygulama?

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 18:00
YORUM EKLE

banner65

banner57