Osmangazi Belediyesi'nden 15 Temmuz sergisi

Osmangazi Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe gecesinde tankın altında kalan bir aracın da yer aldığı fotoğraf sergisini Demokrasi Meydanı'nda açtı.

Osmangazi Belediyesi'nden 15 Temmuz sergisi

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen fotoğraf sergisinin açılış konuşmasını 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik yaptı. Darbe teşebbüsünün unutulmaması için çeşitli faaliyetler yapıldığını ifade eden Şebik, "Fotoğraf sergisi bizim için önemlidir. Çünkü sayfalarca anlatılmak istenilen bir karede anlatılıyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile güzel bir projeye de imza atmış olduk" dedi.

"ALLAH O GÜNLERİ BİR DAHA YAŞATMASIN"

Darbe gecesi hasar gören birçok aracı kendilerinin aldığını söyleyen Şebik, "Bu aracın içinde olan Yasin kardeşimiz diyor ki; '10 saniye ile ben şehadeti kaçırdım'. Bunu kürsüde söylemek ya da kitapta okumak kolay geliyor, ama aracınızı kullanıyorsunuz ve karşınızdan tank üstünüze doğru geliyor. İnsanın yaşamadan tahayyül edemeyeceği bir durumdur. Allah bir daha bunu yaşatmasın. Bulunduğumuz coğrafya zor bir coğrafya. Özellikle kendi içimizde hainleri olan bir toprakta yaşasak da, kahramanı da çok olan bir . Allah o günleri bir daha yaşatmasın" diye konuştu.

2016 yılında insanların darbe teşebbüsüne dur dediğini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "İşgal teşebbüsünü karşı milletin gösterdiği mücadelenin, azmin ve bunun yanında zaferin tekrar hatırlanması adına bir sergi açtık. Bugün burada aracı ile tankın önüne geçen insanlarımızın yaşadığı o anları fotoğraflarla burada paylaşarak unutturmamak istiyoruz. Bu araç buraya koyulurken, gelip geçenler anlam vermeye çalışıyor. Bir kazadan çıkmış araca bakmak başka, sivil aracı ile tankın önüne geçmek çok başkadır. Bu araca bakarken o gözle bakmamız gerekiyor. Bu fotoğraflara bakarken de o anları hissetmemiz gerekiyor. 15 Temmuz Derneği ile birlikte bu saygı ile açıyoruz. Maksadımız Bursa'nın en hareketli meydanında yeniden bu anları tazelemek" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fotoğraf sergisi gezildi.

Ezilen aracın yanı sıra fotoğrafların da yer aldığı sergi, 15 Temmuz'a kadar ziyarete açık kalacak.

EZİLEN ARACIN HİKAYESİ

15 Temmuz gecesi...

Yasir Çiftçi o gece darbe girişimini öğrendiği anda iki kuzenini de alarak Atatürk Havalimanı'na doğru yola çıktı. Yolda havaalanına gitmek isteyen birini daha araca alarak yola devam etti. Bağcılar Basın Ekspres Yolu'nda halk yollardaydı. Bir minibüs otobanda yan duruyordu. Onun arkasına geçti. Karşıdan tank ve silah sesleri geliyordu. Tanklar kalabalığa aldırmadan ilerliyordu. Çiftçi ve kuzenleri araçtan indi. Bir kuzeni "Arabayı kurtar" dedi. Yasir Çiftçi araca binmek isterken tankla burun buruna geldi ve kendini bariyerlerdeki çimlere atarak kurtardı. Tank önüne kattığı aracı uzun süre sürükledi. Çiftçi ailesi olan biteni izlerken akıllarına yanlarına aldıkları yabancı geldi. Onun ölmüş olabileceğini düşünüp uzun süre üzüldüler. Ancak daha sonra canlı olarak karşılarında görünce rahatladılar. Yasir Çiftçi o geceyi anlatırken "10 saniye ile şehitlik mertebesini kaçırdım. O gece karanlıktı, kavuştuk" diyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 15:47
YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73