Orhaneli’nden sonra bir Mermer OSB daha

Türkiye’de ilk kez Bursa’nın Orhaneli ilçesinde kurulacak Mermer İhtisas OSB’nin ardından Adıyaman da bu alanda ihtisas OSB kurmak için düğmeye bastı.

Orhaneli’nden sonra bir Mermer OSB daha

Mermer yatakları bakımından zengin ve önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Adıyaman'da kurulacak olan Mermer İhtisas OSB'nin geleceği masaya yatırıldı. Gerçekleşen toplantıda Vali Aykut Pekmez, Adıyaman merkeze bağlı Örenli Mahallesi (Pirin) Şabi Mevkiinde 83 hektar arazi üzerine kurulacak olan Mermer İhtisas OSB’nin kamulaştırma çalışmalarının hızlandırılması konusunda ilgili kurumlara talimat verdi. Vali Pekmez, kamulaştırma işlemleri tamamlandıktan sonra Mermer İhtisas OSB’nin imar planı çalışmaları ve altyapı projelerinin tamamlanarak en kısa zamanda yatırımcıların hizmetine sunulması için çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.

YETERLİ SANAYİ TESİSİ....

Vali Pekmez, “Örenli Mahallesi Şabi mevkisinde bulunan ve mülkiyetinin 49,46 hektarlık kısmı şahıs arazisi, 33,84 hektarlık kısmı hazine arazisi olmak üzere toplam 83,3 hektarlık alandan oluşan ve özel tüzel kişiliğini kazanan Adıyaman Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanında bulunan şahıs parsellerinin kamulaştırılması ve altyapı inşaatının yapılarak yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilmesi gerekmektedir. Zengin mermer rezervlerine sahip Adıyaman’da çıkarılan mermerin büyük bir kısmı, il genelinde yeterli sanayi tesisi olmadığı için işlenmeden bloklar halinde pazarlanmaktadır. Bununda doğrudan Adıyaman’a bir katkısı bulunmamaktadır. Mermer İhtisas OSB’nin kurulmasıyla birlikte kendi değerimiz olan mermeri Adıyaman’da işleyerek yurt dışına ihraç etmiş olacağız. OSB ile birlikte mermer işletmecilerimize çok daha güzel bir ortamda mermer ürünlerini işlemelerini, zengin ve kaliteli ürün yelpazesi ile katma değeri daha yüksek mermerlerin satışını yapmalarını sağlayacağız. Buda doğrudan ilimizin ekonomisini ve istihdam alanlarını etkileyecektir. Mermer İhtisas OSB’nin yoğun bir talep göreceğini ve bu talebin il dışında birçok yatırımcıyı da ilimize çekeceği aşikardır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57