Merkez’den Hazine’ye 33 milyar TL avans

TCMB Genel Kurulu'nun nisan yerine her yıl hesap dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde, banka meclisinin belirleyeceği günde toplanması kararlaştırıldı. Öte yandan 2018 yılı kârının yüzde 90'ının avans olarak dağıtılması kararlaştırıldı.

Merkez’den Hazine’ye 33 milyar TL avans

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)Olağanüstü Genel Kurulu Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Banka esas mukavelesinde yer alan "Genel Kurul toplantıları her yılın nisan ayı içinde ve banka meclisinin tespit edeceği günde toplanır" ifadesinin, "Genel kurul toplantıları her yıl hesap dönemi sonundan itibaren üç ay içinde ve banka meclisinin tespit edeceği günde toplanır" şeklinde değiştirilmesi görüştü.

37 MİLYAR TL KARIN YÜZDE 90'I HAZİNE'YE AKTARILACAK

Toplantıdan Genel Kurulun nisan yerine her yıl hesap dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde, banka meclisinin belirleyeceği günde toplanmasına yönelik karar çıktı.

Ayrıca, bankanın 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi karından hesaplanan tutarın yüzde 90'ının avans olarak dağıtılması kabul edildi.

Bu işlemin "piyasaya daha erken likidite sağlamak için" yapıldığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 37 milyar liralık tutarın çoğunluğunun ocak ayında devreye gireceğini açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER