Kuyumcular altınını kurtardı

Her bir kuyumcudan 500 gram altını kamu bankalarına yatırmaları için düzenleme hazırlayan Ticaret Bakanlığı tepkiler üzerine düzenlemeden vazgeçti.

Kuyumcular altınını kurtardı

Ülke genelindeki 40 bini aşkın kuyumcuya 500'er gram altın karşılığında yetki belgesi vererek 20 tondan fazla altın toplamayı hedefleyen hükümet, tepkiler üzerine altın toplamaktan vazgeçti. Ticaret Bakanlığı, emlakçıların bile 2-3 bin lira ödeyerek alabildikleri yetki belgesini kuyumculara bedava verecek. Ayrıca, kuyumcuların en az lise mezunu olmaları ve en az 20 metrekare dükkanda ticaret yapmaları şartları da bütünüyle kaldırıldı.

Ticaret Bakanlığı, kuyumculuk sektörüne çeki düzen vermeyi öngören Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmeliği nihayet Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe soktu. Bakanlık yönetmeliği resmen yayımlamadan önce bir taslak metin hazırlayarak sektörün görüşüne açmış, bu taslağa da kuyumcu başına 500 gram altın şartını koymuştu.

Bu taslak, mevcut kuyumcularla yeni kuyumcu dükkanı açacaklara faaliyetlerini yürütebilmeleri için Ticaret Bakanlığından ‘yetki belgesi' almalarını zorunlu hale getiriyor, ancak yetki belgesinin belirli bir para karşılığında değil, kamu bankalarına fiziki olarak yatırılacak 500 gram altın karşılığında verilmesini şart koşuyordu.

YORUM EKLE

banner70