Köprüler ve otoyollar boşaldı

Koronavirüs salgınının Türkiye genelinde karayolu taşımacılığı ile İstanbul’daki 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprü trafiğine etkisi ortaya çıktı. Her bir köprüden, salgın öncesinde günlük 200 bin dolayında araç geçiş yapıyordu. Bu sayı, yüzde 40’ı aşkın oranda düştü. Halen, günlük her bir köprüden 120 bin dolayında araç yararlanıyor. Salgın, şehirlerarası gerek bireysel, gerek toplu, gerekse ticari hareketi de etkiledi. Karayollarında araç trafiği yüzde 40 ile 50 arasında azaldı.

Köprüler ve otoyollar boşaldı

Koronavirüs salgınına karşı yetkililerin, kamuoyuna yönelik “evde kal” mesajı, belli ölçüde etkili oldu. Vatandaş, zorunlu olmadıkça evinden çıkmıyor. Bazıları da evinden işini yürütüyor.

Bu durum, resmi verilere de yansımaya başladı. Türkiye’nin, nüfus yönünden en büyük şehri olan İstanbul’daki boğaz köprülerinde, araç trafiğinde görülmemiş oranlarda düşüş yaşandı.

YÜZDE 40 DÜŞTÜ VE DAHA DA DÜŞÜYOR

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini Karayolları Genel Müdürlüğü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü özel sektör işletiliyor.

15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden, salgın öncesinde günlük 200 bin dolayında araç geçiş yapıyordu. Bu sayı, yüzde 40’lar düzeyinde geriledi. Halen, günlük her bir köprüden 120 bin dolayında araç yararlanıyor. Bu oranın daha da düşmesi bekleniyor.

KARAYOLUNA ETKİSİ

Salgın, şehirlerarası bireysel, toplu (otobüs) ya da ticari (kamyon ya da TIR) hareketi de vurdu. Bir şehirden bir diğerine seyahatler azaldı. Daha önce günlük 200 bin olan şehirlerarası tarifeli yolcu sayısı, 40 binin altına indi.

Kamyon ve TIR sayısı da düştü. Karayollarında, salgın öncesine göre araç trafiği yüzde 40 ile 50 arasında azaldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER