Konut fiyatları daha da yükselecek

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, özellikle son iki yıldır arsa ve inşaat maliyetlerindeki artışa rağmen konut fiyatlarının ya yerinde kaldığını ya da aşağı düştüğünü belirterek, “Yeni maliyetlerle üretim yaptığımızda emin olun fiyatlar bugünkünden daha da artacak. Üstelik pandemi sebebiyle yeni yatırımlar yüzde 50 azaldı. Arz eksikliği de kapıda” dedi.

Konut fiyatları daha da yükselecek

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, kamu bankalarının 0.64 konut kredisi kampanyasıyla birlikte konut fiyatlarında meydana gelen artışa yönelik eleştirilere yanıt verdi. İnşaat maliyetlerindeki artışın son 4 yılda yüzde 200’ü, son 2 yılda da yüzde 50’yi aştığını söyleyen Andıç, buna bir de yeni imar alanı sorununun eklendiğini belirtti. Diğer yandan konut fiyatlarının Ağustos 2018’den bu yana artmadığını işaret eden Andıç, “Arsa ve inşaat maliyetlerinde artış olmasına rağmen konut fiyatları ya yerinde kaldı ya da aşağı indi. Son iki yıldır yaptığımız açıklamalarda fiyatların artmak zorunda olduğunu hep belirttik. Fiyatlar peyderpey artacak, dedik. Üstelik yeni maliyetlerle üretim yaptığımızda emin olun fiyatlar bugünkünden daha da yükselecek” ifadelerini kullandı.

“KONUT ALMAK İSTEYENLER ARADIĞINI BULAMAYACAK”

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç ve Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Ferik, www.ekonomigazetesi.com’a yaptıkları ziyarette, sektörün son iki yılını değerlendirdi. Kamu bankaları tarafından düzenlenen, sıfır konutlara özel 0.79 konut kredisi kampanyasıyla, 2020 yılına iyi başladıklarını anlatan Andıç, “2020’nin ilk ayları konut satışları açısından çok iyi geçti. Dolayısıyla satış olunca inşaat firmaları yeni yatırımlara yöneldi. Şehrin inşaat yapılabilir bölgelerinde canlanma yaşandı. Ancak koronavirüsün etkisiyle, mart ayı itibarıyla, hem yerli hem de yabancı müşteri açısından sektör çok sert bir şekilde durdu” dedi. Sektörün Ağustos 2018’den bu yana ekonomik olarak çok büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Andıç, şunları kaydetti:

“Son iyi yılda satışlar düştü, inşaat maliyetleri arttı, satış fiyatları geriledi. Tüm bu yorgunluğa birde mart itibarıyla pandemi eklendi. Son üç ayda çok zor bir süreç yaşadık. Kamu bankalarının 0.64 konut kredisi kampanyası düzenlemesiyle toparlanmaya başladık. Geçen yıl ki öngörümüz, Haziran 2020 itibarıyla, insanların konutta aradıklarını bulamayacakları yönündeydi. Çünkü Bursa’da geçen yıl yeni konut üretimi yaklaşık yüzde 70 daraldı. Bugün de pandemi sebebiyle yeni yatırımlar yüzde 50 azaldı. Kredi kampanyalarıyla başlayan yeni projelerin bitme aşamasına gelmesiyse 2021’in ikinci yarısını bulacak. Dolayısıyla sektörde arz eksikliği oluşacak. Konut almak isteyenler bu yılın ikinci yarısından sonra aradığını bulamayacak.”

“FİYATLARIN ARTMAK ZORUNDA OLDUĞUNU HEP SÖYLEDİK”

Kredi kampanyasıyla birlikte konut fiyatlarında meydana gelen yükselişe yönelik eleştirilere yanıt veren Andıç, inşaat maliyetlerindeki artışın son 4 yılda yüzde 200’ü, son 2 yılda da yüzde 50’yi aştığını vurguladı. Yerel yöneticilere birçok defa yeni imar alanları açılmazsa bunun konut fiyatlarına yansıyacağı yönünde görüş bildirdiklerini hatırlatan Andıç, “Yer üretemediğinizde toplam maliyet artıyor. Bugün ortalama bir 3+1 dairenin fiyatı neredeyse 1 milyon liraya dayandı. Dolayısıyla bu sorunu yeni yerler açarak çözebiliriz” diye konuştu. Diğer yandan konut fiyatlarının Ağustos 2018’den bu yana artmadığının altını çizen Andıç, şöyle devam etti:

“Son yıllarda sektörde ters bir makas oluştu. Arsa ve inşaat maliyetlerinde artış olmasına rağmen konut fiyatları ya yerinde kaldı ya da aşağı indi. Dairelerimize ederinin yüzde 50 altında fiyat teklif edenler oldu. Piyasaya fırsatçılar çıktı. Sektör temsilcileri bunlarla boğuştu. Son iki yıldır yaptığımız açıklamalarda fiyatların artmak zorunda olduğunu belirttik. Her defasında konut almak isteyenler için uygun bir iklim olduğunu anlattık. Fiyatlar peyderpey artacak, dedik. Üstelik yeni maliyetlerle üretim yaptığımızda emin olun bugünkünden daha da yükselecek gayrimenkul fiyatları. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Müteahhitten daire alan yatırımcılar fiyatı çok yükseltiyor. Maalesef bu durum sektöre mal ediliyor. Tabii ki sektörde yanlış yapanlar da olabilir. Onları da eleştiriyoruz çünkü fahiş zam yapmak doğru değil.”

“ACİLEN YENİ İMAR ALANLARININ AÇILMASI LAZIM”

Sektörle ilgili sorunlara ve beklentilerine değinen Andıç, bunların başında yeni imar alanları konusunun geldiğini ifade etti. Bursa’da yeni imar alanlarının oluşturulması gerektiğine işaret eden Andıç, “Geçen yıl sektörümüz ülke genelinde yüzde 50 daralırken, Bursa’da oran yüzde 70’leri gördü. Yeni imar alanları acilen açılmalıdır. Böylece arazi değerleri ve dolayısıyla konut satış fiyatları düşecektir. Ayrıca yeni imar alanlarıyla ilgili yol, altyapı gibi ihtiyaçların mutlaka önceden planlanması gerekiyor” dedi.

“HAK SAHİPLERİ DE KATKI KOYMAK ZORUNDA”

Kentsel dönüşümün de acilen çözüm bekleyen konulardan biri olduğunu söyleyen Andıç, “Kestel’de yaşanan sel felaketinde birçok can kaybı oldu. Alt ve üst yapısıyla doğru bir kentsel dönüşüm yapılsa belki böyle felaketler yaşamayacağız. Kentsel dönüşüm en büyük sorunumuz. İvedilikle çözülmesi lazım. Bursa’da ciddi hatalar yapıldı. Yeniden planlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bundan sonra yapılacak kentsel dönüşüm projelerinde hak sahiplerinin de katkı koyması gerekeceğini belirten Andıç, “Başka türlü yapılma şansı yok. Yeni yönetmelikte eskiden olduğu gibi 100 daire olan yere 200 daire yapamıyorsunuz. 0.50 emsal artışı yine var ancak ada bazında mümkün. Bu da işleri zorlaştırıyor. Hak sahipleri de muhakkak katkı koymak zorunda. Deprem gerçeğini de unutmamak gerek. Bugün pandemiyle mücadele ediyoruz ama yarın yeni bir yıkımla karşılaşabiliriz” uyarısında bulundu.

“HANGİ CEPHEDE SAVAŞACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK”

İnşaat sektörünün özellikle son 4 yıldır sorunlarla boğuştuğunun altını çizen Andıç, “Sadece ekonomik anlamda değil, yönetmelikle ilgili sorunlar da yaşıyoruz. Her gün bir şeyler değişiyor. Hangi cephede savaşacağımızı şaşırdık” dedi. Son iki yılda inşaat sektöründeki istihdam kaybının ise 745 bini bulduğunu vurgulayan Andıç, şunları kaydetti:

“İnşaat sektörünün yavaşlatılması gerektiği konusunda hem fikiriz. Bu kadar hızlı ve hormonlu gitmemeli ancak diğer taraftan kimleri çalıştırdığımıza da bakmak lazım. Yevmiyecileri çalıştırıyoruz. Dolayısıyla sektör birden durduğunda işsizlik oluşuyor. Uzun vadeli programla doğru bir şekilde yavaşlatılmalıydı ve sürdürülebilir hale getirilmeliydi. Grafiklerimiz bir yukarıda bir aşağıda.”

“FİYATLARDAKİ ARTIŞIN İKİ SEBEBİ VAR”

İMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Ferik de faiz oranları düştüğü için müteahhitlerin konut fiyatlarını yükselttiğine yönelik eleştirilere açıklık getirdi. Fiyatlardaki artışın iki sebebi olduğunu ifade eden Ferik, “Birincisi, arz talep meselesi. Bir mal ortadan kaybolunca ya da azalında fiyat yükselir. İkincisi ise konutta gelinen fiyat çizgisi zaten düşükte kalmıştı. Bir yıl önce piyasada arz vardı ama talep yoktu. Doğal olarak fiyatlar düşmüştü. Şimdi arz artamıyor ancak talep fazla. Bu da fiyatları yükseltiyor. Burada müteahhitleri suçlayıcı yargıda bulunmak çok mantıklı gelmiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 14:33
YORUM EKLE

banner65

banner57