KDV ve ÖTV indirimlerine 3 ay uzatma...

Konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerine yönelik katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi indirimleri 3 ay süreyle uzatıldı. Motorsikletlerden alınan ÖTV oranı sıfırlandı.

KDV ve ÖTV indirimlerine 3 ay uzatma...

Konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv  sektörlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV)  indirimleri Cumhurbaşkanı Kararı ile 3 ay daha uygulanacak.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe  girmek üzere Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019'a kadar yüzde  18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında yüzde 4'ten 3'e indirim bu  tarihe kadar devam edecek.

Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz  eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek.

Otomotivlerde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV'de 15'er puanlık  indirim devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1  olarak devam edecek.


Mükelleflerin indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu  hüküm kapsamında teslim ettikleri mallar, Türkiye'de kayıt ve tescil edilmemiş  yeni araçlar hariç, nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek. Bu hüküm,  31 Ekim 2018'den itibaren geçerli olacak.

Bir diğer Cumhurbaşkanı Kararı'yla da düzenleme kapsamında tarımda  kullanılan römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranı yüzde 1 olarak  belirlendi.

Başka bir kararla da motor silindir hacmi 250 santimetre küpü geçmeyen  motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV  sıfırlandı. Sürekli nominal gücü 250 vatı geçmeyen yardımcı bir elektrik motoru  olan pedal yardımlı, iki, üç ve dört tekerlekli taşıtlar ve motor gücü 20  kilovatı geçmeyenlerin ÖTV oranı da yüzde 0 olarak uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 13:33
YORUM EKLE

banner65

banner57