Kahveci esnafı isyanda

Pandemi ile birlikte kahvehaneler kapatılmış ancak oyun oynanması yasaklanmıştı. İkinci kapatmayla birlikte iyice zorlanan kahvehane esnafı kepenk kapatma noktasına geldi. Kahvehanelerin açılsa dahi dolmayacağını belirten Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, “Kahveci esnafının dayanacak gücü kalmadı, borcu borçla kapatıyor" dedi.

Kahveci esnafı isyanda

Covid-19’un Türkiye’de görüldüğü Mart 2020’den sonra kapatılan kahvehaneler ‘yeni normal’le birlikte açılmış fakat oyun oynanması yasaklanmıştı.

İKİNCİ BİR KAPATMA YAŞANDI

Hem pandemi hem oyun gibi etkinliklerin olmadığı kahvehaneler ekonomik olarak zorlanırken ikinci bir kapatma yaşandı.

ESNAFIN DURUMU DAHA DA ZORLAŞTI

Sokağa çıkma yasağıyla birlikte kafe ve restoranların kapanması; zor durumda olan kahvehanelerin durumunu daha da kötüleştirdi.

HES KODU İLE MÜŞTERİ ALIMI TALEBİ

Kahveci esnafı ise kafe ve lokantaların açılması ve HES kodu ile müşteri alınması talebinde bulunuyor.

“ESNAF DESTEKSİZ AYAKTA KALAMAZ”

Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, kahveci esnafının desteksiz ayakta kalmasının mümkün olmadığını belirtti.

Çoban, “Bugün kahvelerin açık olmasına izin verseler sanki kahveler hınca hınç dolup taşacak. Kahveci esnafının dayanacak gücü kalmadı, borcu borçla kapatıyor. Esnafımız belediyelerin dağıttığı ihtiyaç paketlerine muhtaç kaldı” dedi. Çoban, kahve ve lokantaların HES kodu ile açılmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Geçen hafta yapılan kabine toplantısından umdukları müjdenin çıkmadığını belirten Çoban, “Artık ekmek paramızı çıkartmak istiyoruz. Kahvelerin ne zaman açılacağı yönünde bir tarih de verilmedi” dedi.

YORUM EKLE

banner70