‘İyi ustaya iş hep var’

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, öğrencilerle bir araya geldi. Söyleşide öğrencilere iş hayatındaki tecrübelerini paylaşan Andıç, hangi alanda olursa olsun işini iyi yapanların iş bulma problemi çekmeyeceğini söyledi.

‘İyi ustaya iş hep var’

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde RUMELİSİAD tarafından düzenlenen kariyer günleri kapsamında, öğrencilerle bir araya geldi.

Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşide konuşan İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, gençlere meslek hayatındaki tecrübelerini aktardı. Hangi iş kolunda olursa olsun işinin hakkını vererek yapanların, iş bulma gibi bir problemi yaşamayacağını belirten Andıç, “Genç arkadaşlarım sizleri inşaat sektörü gibi geçmişi insanlık tarihi kadar gerilere giden ve insanlık var oldukça da sürecek olan bereketli bir mesleği seçtiğiniz için tebrik ediyorum. İnşaat sektörü bereketli bir sektördür. Çünkü inşaat sektöründeki bir alanda ustalaştığınızda konut, hastane, sanayi, yol, köprü gibi bir çok farklı alanda çalışma imkanı bulursunuz. Ama bunun için de kendi alanınızda iyi bir usta olmalısınız” dedi.

“İşiniz özenle yapın”

Verilen işi özenle yapmanın önemine dikkat çeken Andıç, “Bursa’daki müteahhit derneğinin başkanı olarak sizlerle paylaşmak isterim ki, iyi usta-iyi taşeron, verilen işi özenle yapıp zamanında teslim eden ve bunu yaparken de başkasının imalatlarına zarar vermeyen, şantiye ortamında huzuru bozmayan ve iş güvenliğine harfiyen uyan kişidir” diye konuştu.

Zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor

İyi bir ustanın teknolojiyi yakından takip etmesi gerektiğini önemine işaret eden Mustafa Andıç, iyi bir ustanın aynı zamanda zamanını da verimli kullanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“İyi bir usta-iyi bir taşeron aynı zamanda, teknolojiyi takip eder, zamanı verimli kullanır, malzemeyi ziyan etmez. Yanlış yapılan her iş zaman ve malzeme kaybı olmasının dışında, altında veya üstünde olan doğru işçiliğe de zarar verir. Bu nedenle, işimizi doğru yapmamız çok önemlidir. Örneğin, betonarme doğru olursa duvar, duvar doğru olursa cephe kaplama düzgün olur, böylelikle malzeme zayiatı da daha az olur. Bu nedenle şantiyede yanlış imalat ihtimaline karşı daima uyanık olmamız gerekir. Bunların dışında ayrıca, kendinizden önceki imalatları özenli şekilde teslim almanız ve şantiyeyi sizden sonraki ekiplere kolayca çalışabilecekleri şekilde teslim etmeniz çok önemlidir.”

İş güvenliği önemli

Şantiyelerdeki iş güvenliği hususuna da değinen Andıç, ülkemizde her gün yaklaşık 3 kişinin iş kazalarından ötürü hayatını kaybettiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Milyonlarca liralık demir, çimento ve başka inşaat malzemeleri olan bir şantiyede en değerli şey nedir? Makine parkı mı, malzemeler mi, demir mi çimento mu? Hiçbiri değil değerli arkadaşlar, bir şantiyede en değerli şey sizsiniz, insan hayatıdır. Sizin sağlığınız, emniyetiniz bir şantiyenin en değerli varlığıdır. O yüzden, bir şantiye biter diğeri başlar, yeter ki siz kendi kendinizin kıymetini bilin. Bunun için de iş güvenliğinin vazgeçilmez bir unsur olduğunu öncelikle siz benimseyin. İş güvenliği neden önemli? Çünkü maalesef ülkemizde her gün yaklaşık 3 işçi iş kazalarında hayatını kaybederken, bunun üçte biri tek başına inşaat sektöründe gerçekleşiyor. Bu iş kazalarındaki üzücü durumu düzeltmek sizlere düşüyor.”

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, yaptığı sunum ve tecrübe paylaşımının ardından öğrencilerden gelen sorulara yanıt verdi. Programın sonunda okul yetkilileri tarafından Andıç’a günün anısına bir sertifika takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57