İYİ Parti'den TBMM'ye yeni EYT önerisi geliyor

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu, enBursa.com'a Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Sorunun çözümü için bir öneri geliştirdiklerini ve bu öneriyi EYT'lilerle konuştuktan sonra Meclis'e taşıyacaklarını söyleyen Tatlıoğlu, ayrıntıları enBursa.com'a anlattı.

İYİ Parti'den TBMM'ye yeni EYT önerisi geliyor

Aynı zamanda ekonomi profesörü olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu, EYT sorununun çözümünün bütçeye çok ağır bir yük getireceği iddialarını değerlendirdi.

EYT'lilerin çalışma hayatına başlarken geçerli olan sözleşmenin devlet tarafından tek tarafı olarak fesh edilmesi ile mağdur olduklarını belriten Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

'DEVLET GÜVEN VE ADALET İÇİN VAR'

"EYT'nin bütçeye çok ağır bir yük getireceğini söyleyenler kamuoyunun önünde bir hesap paylaşımı yapmadılar. Yani önlerine bir bilanço çıkarıp bunu kamuoyu ile paylaşarak, 'İşte bakın bu kadar bir yük' demediler. Bu nereden baktığınızla ilgili. Esas olay ne; vatandaş devlet ile bir sözleşme yapmış ve bu sözleşmeye bağlı olarak iş hayatına başlamış. Ama bir 10 yıl sonra bakıyorsunuz devlet bu sözleşmeyi yırtmış. Sizin emeklilik ve hayata dair bütün planlarınız dışarıda kalmış. Şimdi sağlık hizmetini bile alabilmek için prim ödemek zorunda olan bir mağdur kitle var. Bizim bakış açımıza göre devlet için önemli olan husus vatandaşı ile güvendir. Çünkü devlet güven ve adalet için vardır."

Daha önce de Meclis'e EYT konusunda teklif getirdiklerini, ancak AK Parti ve MHP'nin oyları ile reddedildiğini hatırlatan Tatlıoğlu, çözüm önerisini de içeren yeni bir teklif üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kısmen borçlanma üzerine bir çalışma yaptıklarını belirten Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

'YENİ BİR PLAN ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ'

"Daha önce Meclis Araştırma Önergesi verdik ama maalesef AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi ki her ikisi de bu EYT konusunu seçim beyannamelerinde bulundurmuşlardı. EYT ile ilgili bu sözleşme iptalini telafi edecek bir mekanizma ortaya çıkarmak lazım. Oturup bir geçiş süreci ile bu mağduriyeti ortadan kaldırmak lazım. EYT'liler de 'Ya hepimizi bir gün içinde emekli edin' demiyor. Bu bir kere erken emeklilik değil. Bu bir değişikliğin ortaya çıkardığı bir mağduriyet. Bununla ilgili mesela biz borçlanma üzerine çalışıyoruz. Kısmen borçlanabilme imkanı veren bir plan üzerine çalışıyoruz."

Tatlıoğlu, hazırladıkları çözüm önerisini de içeren çalışmayı EYT'lileri temsil eden yapılarla görüştükten sonra TBMM'ye sunacaklarını söyledi ve ekledi:

'EYT'LİLERLE GÖRÜŞÜP TEKLİFİ MECLİS'E GETİRECEĞİZ'

"Elbette ki hepsini bir günde emekli ederseniz büyük bir yük. Ancak bir yerden başlayıp çalışmanız gerekli. Ortak akılla çözüm üretilebileceğinden tarafız. Bu konuyu biz gündemde tutuyoruz çünkü bu çok geniş bir kitlemizin mağduriyeti. Devlet bunu çözerek vatandaşı nezdinde güvenini tekrar sağlamalı. Önümüzdeki günlerde EYT konusunu TBMM'ye teklif vererek tekrar gündeme getireceğiz. Biz bu konuda bir de öneri getireceğiz. Elimizde bir çalışma var, bunu EYT'yi temsil eden taraflarla da oturup konuşacağız ve bir çözüm önerisi ile birlikte Meclis'e getireceğiz."

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 14:49
YORUM EKLE

banner70