Hızlı tren Bursa'ya 1 saat yakına geliyor

Yenişehir-Bilecik olu bittiğinde Bursalılar hızlı trene daha kolay ulaşabilecek.

Hızlı tren Bursa'ya 1 saat yakına geliyor

Bursa Hakimiyet Gazetesi yazarı Namık Göz’ün konu ile ilgili yazısı şöyle…

Yenişehir ile Bilecik arasındaki yola hiç bu gözle bakmamıştım. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim anlatınca farkına vardım.
Yenişehir ile Bilecik arasında 2007'de başlanan ancak bir türlü tamamlanamayan yoldan bahsediyorum. Mevcut yol 42 kilometre. Yeni proje ile 30 kilometreye inecek hem de duble hale gelecek. Yani Bursa'dan yola çıktığınızda yaklaşık bir saatte Bilecik'e ulaşmış olacaksınız. Bu aynı zamanda hızlı trene yakınlaşma anlamına geliyor.
Öyle görünüyor ki Bursa'nın hızlı tren hayalleri çeşitli nedenlerle ötelendiğinden daha epey bir süre hızlı treni kullanmak için Eskişehir'e otobüsle gitmek zorunda kalacağız. İşte bu yol, hızlı trene varmak için daha çabuk bir alternatifi sunacak. Üstelik kış aylarında Mezitler'de yaşanan sıkıntılara da son verecek.
Yol aynı zamanda Yenişehir Havalimanı'nı da Bilecik'e yaklaştıracak. İki Osmanlı kenti arasındaki ticari ve sosyal ilişkileri de geliştirecek.

Bu kadar kolaylık sağlayacak yolun yapımına 2007'de başlanmasına rağmen inşaatı geçen 12 yıllık sürede deyim yerindeyse yılan hikayesine döndü. Bursa'nın yakından tanıdığı bir isim olan AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı'nın tespitine göre, ortada kusurlu olan yok. Hukuki ve teknik şanssızlıkların üst üste gelmesi yüzünden gecikme yaşandı.
Yağcı, önceki gün yolun ihalesiyle ilgili müjdeyi Bursa milletvekilleri Dr. Mustafa Esgin ve Refik Özen ile birlikte Meclis'te çektiği fotoğrafla verdi. Müteahhit firma işi bırakınca Yağcı'nın çabaları sonucu yol acil ihale kapsamına alınmıştı. Bu ihale de 4 Kasım günü gerçekleştirildi. Önümüzdeki hafta yer teslimi yapacak olan firma çalışmalara başlayacak ve kalan 18 kilometrelik bölüm bir yıl içinde tamamlanacak.
Selim Yağcı, ihaleyi alan İrem İnşaat'ın aynı zamanda Söğüt-Bilecik ve Söğüt-Eskişehir yollarının müteahhidi de olduğu için çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65

banner57