Hisarcıklıoğlu’nun itirazı kabul görmedi

AK Parti milletvekilleri tarafından meclise sunulan, milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan birlik başkanı, birlik yönetim kurulu üyeleri, oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmesine imkan tanıyan kanun teklifi, dört komisyonda da kabul edildi. Teklife eklenen maddeyle düzenleme, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu için de geçerli olacak.

Hisarcıklıoğlu’nun itirazı kabul görmedi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu TOBB’un web sitesinden yaptığı “Oda-Borsa-Birlik Başkanlığı görevimizle siyaset arasındaki ayrım kesin bir çizgiyle belirlenmiş durumda. Bu çizgi bir defa delinirse, temsil ettiğimiz kurumlara günlük siyasetin nüfuz etmesi söz konusu olur ki, bundan da en fazla bizlere bu görevleri emanet eden üretici, tüccar ve sanayicilerimiz zarar görür” açıklamasıyla kanun değişikliğine itiraz gerekçesini açıklamıştı.

Teklif sahibi olarak komisyona bilgi veren AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, seçim dönemlerinde kimin istifa edip etmeyeceğine ilişkin karmaşa yaşandığını, bunun yasada daha açık ve şeffaf şekilde düzenlenmesi gerektiğini gördüklerini belirtti.

Düzenleme ile eklenen maddeler

  • Milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkan ile yönetim ve denetim kurulu üyeleri, aday olamadıkları veya seçilemedikleri takdirde en geç Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine dönebilecek.
  • Bu süreçte, genel başkan ve başkanların yerine seçim yapılmayacak, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yerine ise yedek üyeler çağrılacak.
  • Genel başkan ve başkanların eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar başkan vekilleri, yoksa en yaşlı yönetim kurulu üyesi başkanlık görevini yürütecek.
  • Milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan birlik başkanı ve birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyeleri, aday olamadıkları veya seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilecek.
  • Bu süreçte, birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu başkanının yerine seçim yapılmayacak, yönetim kurulu üyelerinin yerine ise yedek üye çağrılacak.
  • Birlik başkanı ile oda veya borsa yönetim kurulu başkanının eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar en yaşlı başkan yardımcısı, bunun yokluğunda en yaşlı üye geçici olarak başkanlık görevini yürütecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49