Hisarcıklıoğlu: Kanun teklifi geri çekilmeli

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Oda-Borsa ve Birlik başkanlarının adaylıkları ile ilgili AK Parti milletvekilleri tarafından meclise sunulan kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğini açıkladı.

Hisarcıklıoğlu: Kanun teklifi geri çekilmeli

AK Parti, 3 milletvekilinin imzasıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nda değişiklik için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Teklif kabul edilirse genel ve yerel seçimlerde aday olamayan veya seçilemeyen oda ve borsa yöneticileri eski görevlerine dönebilecek.

Teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Kanun Teklifiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda düzenleme yapılarak milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan Birlik Başkanı ve Birlik ve Yönetim Kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyelerine, aday olamamaları veya seçilmemeleri halinde eski görevlerine dönme imkanı tanınmaktadır.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yasa teklifin doğru bulmadığı ve geri çekilmesini gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Oda-Borsa-Birlik Başkanlığı görevimizle siyaset arasındaki ayrım kesin bir çizgiyle belirlenmiş durumda. Bu çizgi delinirse, temsil ettiğimiz kurumlara günlük siyasetin nüfuz etmesi söz konusu olur ki, bundan da en fazla bizlere bu görevleri emanet eden zarar görür” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu TOBB sitesinde yayınlanan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Meclis’e bugün sunulan bir kanun teklifiyle milletvekili ve yerel seçimlerde aday olmak üzere görevlerinden ayrılmak durumunda olan Oda-Borsa-Birlik Başkanlarının seçilememeleri halinde görevlerine geri dönmelerinin yolunun açılması istenmiş. Bunu doğru bulmuyor ve kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğine inanıyorum.

Oda-Borsa-Birlik Başkanlığı görevimizle siyaset arasındaki ayrım kesin bir çizgiyle belirlenmiş durumda. Bu çizgi bir defa delinirse, temsil ettiğimiz kurumlara günlük siyasetin nüfuz etmesi söz konusu olur ki, bundan da en fazla bizlere bu görevleri emanet eden üretici, tüccar ve sanayicilerimiz zarar görür.

Bu camiada görev üstlenmek ile siyasette yer almak arasındaki kesin çizgi aynen korunmalıdır.”

https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/Detay.php?rid=23957&lst=MansetListesi 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 23:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49