Heimtextil Fuarı’na UTİB imzası

Frankfurt Heimtextil Fuarı’nda Türk ev tekstili sektörünü güçlü bir şekilde temsil eden Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Türk kumaşının seçkinliği ve ürün yelpazesinin genişliğini bir kez daha dünyanın beğenisine sundu.

Heimtextil Fuarı’na UTİB imzası

Ev tekstilinde dünyanın en büyük fuarı olan ve 287 Türk firmasının boy gösterdiği Frankfurt Heimtextil, Türkiye’nin farklı disiplinlerindeki tasarım yeteneklerini ziyaretçileri ile buluşturdu. Katıldığı tüm organizasyonlarda ev tekstili sektörünü güçlü bir şekilde temsil eden Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Frunkfurt’ta Türk kültür değerlerini, ezgilerini, özel lezzetlerini da tanıttı. Katılımcı firmaların son trendleri yansıtan ürünlerinin de yer aldığı UTİB’in standında “Genetic Codes of Turkish Design” adlı sergi izleyenleri hayran bıraktı.

Multidisipliner tasarım koleksiyonu

Türk tekstilinin kendisini çağın teknolojisine uyarladığını belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “UTİB olarak Heimtextil’de stant kurgumuzu ülkemiz coğrafyasında yaşamış ve yaşayan tüm toplulukların oluşturduğu zengin kültürel birikimi, çağdaş, yenilikçi tasarımlar ve fikirler ile harmanlayarak oluşturduk. Standımızı tarihsel birikimlerimizden ilham alarak ürünlerin seçkin bir derlemesinden oluşturduğumuz özel bir multidisipliner tasarım koleksiyonu niteliğinde olan “Genetic Codes of Turkish Design” adlı sergimizin mini bir edisyonu ile daha da ilgi çekici hale getirdik” diye konuştu.

Köklerinden beslenen Türk tekstili

Taşdelen Engin, 8-11 Ocak tarihleri arasında geçekleştirilen Heimtextil Fuarı için özenle derlenen tasarım koleksiyonlarının büyük beğeni topladığını aktararak, şöyle konuştu:

“Heimtextil 2019 fuarında ilk defa uluslararası platformda tasarım koleksiyonlarımızı sergilemenin gururu ve heyecanını yaşadık. Kültürümüze ait toplumsal ritüellerin, üretim tekniklerinin, geometrik formların, objelerin ve izlerin, yetenekli tasarımcılar tarafından yeniden yorumlandığında, farklılaşarak global tasarım dünyasında nasıl öne çıktığını ve 'köklerinden beslenmenin' tasarım dünyası için ne denli değerli bir kavram olduğunu fuarda yeniden tecrübe etmiş olduk. Fuarda "Genetic Codes of Turkish Design" sergisine dünya ev tekstili sektöründen birçok kanaat önderi, tasarımcılar, sektöre yön veren duayenler tam not verdi.”

Heimtextil’de genç tasarımcılar dünya sektör profesyonelleri ile buluştu

Fuarda geçtiğimiz yıl düzenlenen 8. Türkiye Ev Tekstili Yarışması’nın çıktılarının da sergilendiğini ifade eden Pınar Taşdelen Engin, “Sektöre yeni tasarımcılar, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz Ev Tekstili Yarışmamızda dereceye giren ilk üç yarışmacının proje paftaları ve birinci olan yarışmacı Ezgi Vural’ın Re-Turn adlı tasarımından üretilen kumaş ile kaplanan koltuğu Heimtextil Fuarı’nda sergiledik. Onları ayrıca dünya sektör profesyonelleri ile buluşturduk. Genç tasarımcılarımızın çalışmalarının gördüğü ilgi, gençleri desteklemek ile ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösterdi.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER