Günde 200 liraya çalıştıracak işçi bulamıyorlar

Türkiye’nin kesme çiçek üretimininde ilk sıralarda yer alan İzmir'in Menderes ilçesindeki üreticiler, günlük 200 lira ücret vermelerine rağmen seralarda çalışacak işçi bulamıyor.

Günde 200 liraya çalıştıracak işçi bulamıyorlar

Kesme çiçek üretiminde Türkiye'de ilk sıralarda yer alan İzmir Menderes ilçesinde, üreticiler son dönemlerde işçi bulma sıkıntısı yaşıyor. Gül, karanfil başta olmak üzere çeşitli türlerde bin 200 dönüm alanda üretim gerçekleşen ilçede, kadınlara 100 lira erkeklere ise 150-200 lira arası yevmiye veriliyor. Bu ücretlere rağmen üreticiler çalışacak işçi bulamıyor. Bu durumun kesme çiçek üretimini de olumsuz etkilediğini belirten üreticiler, aynı zamanda ihracata da zarar verdiğini ifade ediyor.

Bin 200 dönümlük alanda çeşitli türlerde kesme çiçek üretimi yaptıklarını ve Ekim ayında budama işlemi sırasında ancak hatırla işçi bulabildiklerini belirten Bekir Serdaş isimli bir üretici, erkeklere 200 lira, kadınlara da 100 lira ücret verdikleri halde ihtiyaç duydukları sayıda işçi çalıştıramadıklarını söyledi. Çalışmaya başlayan bazı kişilerin ise 3-5 gün gibi kısa bir süre sonra işten ayrıldıklarını anlattı. Serdaş, "Normal dönemde kadınlara 100 lira, erkeklere 150-200 lira arası ücret veriyoruz. Ben de iş var fakat çalışacak adam bulamıyorum" dedi.

İthal çiçek konusuna da değinen Serdaş, Menderes bölgesinin Türkiye'de kesme çiçek üretiminde yüzde 70’lik paya sahip olduğunu belirterek, "İnsanlarımız ithal çiçeğe itibar etmesin. Biz Menderes'te yeterli kaliteye ve üretime sahibiz. Vatandaşımızın ihtiyacını karşılayacak üretimimiz var. Ürünlerimiz ithal çiçek kalitesindedir. Hollanda veya diğer ülkelerdeki çiçeklerle aynı kaliteye sahip. Ürünümüzün kıymetini bilelim" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamit Celiloğlu
Hamit Celiloğlu - 2 yıl Önce

Yer neresi ben çiftlik işlerinden anlarım. Seralarda çiçek yetiştirme bilgim var.

Bekir ünal
Bekir ünal - 2 yıl Önce

Çalışma saatleri nsl

Hakan beştaş
Hakan beştaş - 2 yıl Önce

Abi ama ben bursadayim yoksa gelmek isterdim

Sinan demir
Sinan demir - 2 yıl Önce

Ben asgari ücretle çalışıyorum 600 tl kira veriyorum her taraftada iş arıyorum niye bize hiç denk gelmiyo aceba atınız haberemi inanıyim yoksa yaşadiklarimiza

Mehmet Emin sarkıncı
Mehmet Emin sarkıncı - 2 yıl Önce

İşçi var numaram bu arayın konuşalım 05315063916

Suphan Korhan
Suphan Korhan - 2 yıl Önce

Yarın başlarım 05363457828 yalan deyılse ara

banner65

banner57