Gıda devi iflastan kurtuldu

İnegöl’de faaliyet gösteren Frigo Pak iki yıl önce mali krize girdi. Hacizler ile yüz yüze kalan şirket iflas erteleme istedi. 14 duruşma sonrası karar çıktı. Mahkeme, şirketin borca batık durumdan çıktığını belirterek, atanan kayyumları da geri çekti. Böylece, iflasın eşiğine gelen şirket de kurtulmuş oldu.

Gıda devi iflastan kurtuldu

Frigo-Pak Gıda Maddeleri San. Ve Tic. AŞ, 40 yıla yakın bir süredir faaliyette. Şirketin üretim merkezi Bursa İnegöl’de bulunuyor. Şirket, meyve suyu, konserve ve dondurulmuş ürünler alanındaki üretiminin önemli bir kısmını ihraç ediyor. Şirketin çoğunluk hissesi, aynı zamanda kurucusu olan Ali Haydar Güçlü ve Doysan Tarım Ürünleri'ne ait. Yüzde 45 hissesi halka açık olan şirket 2 yıl önce mali darboğaza girdi.

14 DURUŞMA GERİDE KALDI
Şirket iki yıl önce iflas erteleme davası açtı. Şirketin, bundan sonraki kaderini, mahkemeden çıkacak karar belirleyecekti. İstanbul Anadolu 8. Asliye Tic. Mahkemesinde görülen davada 14 duruşma yapıldı.

KAYYUM GÖZETİMİ DE KALKTI
Davanın son duruşması dün görüldü. Mahkeme dünkü duruşmada, Frigo Pak için kritik bir karar verdi. Şirketin borca batıklıktan çıktığına hükmeden mahkeme şu kararı verdi: İflas ertelemeye gerek kalmadığından, mahkemece şirket üzerindeki ihtiyati tedbir ve kayyım gözetimi kaldırılmış ve dava sonlandırılmıştır.”

KUR FARKINDAN SIKINTI YAŞADIK
Frigo-Pak'ın kurucusu Ali Haydar Güçlü (70), konu ile ilgili Hürriyet'e şunları söyledi: Hiç banka borcumuz yoktu. "Tedarikçilere borcumuz vardı. Uzun yıllar birbirimizi tanıdığımız tedarikçilerdi... Onların da büyük özverisi oldu. Yine, müşterilerimizin bize önemli bir desteği oldu. Bugüne kadar tek bir çek ve senedimiz yazılmış değil. Ancak, kur farkından sıkıntı yaşadık. Atanan kayyumun da desteği ile bu süreci atlattık. 35 yılı geride bıraktık. Ürünlerinin yüzde 85'ini ihraç eden bir şirketiz. Mevcut durumda 650 civarı çalışanımız var."

YORUM EKLE

banner69

banner70